Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

10 lat hutniczej samodzielności

Autor: Romuald Talarek*, Not: Renata Dudała
18-12-2001 00:00

- Do 1982 roku huty były całkowicie pozbawione samodzielności. Otrzymywały odgórnie ustalone plany produkcji. Nie decydowały o kierunkach sprzedaży swoich wyrobów, inwestycjach oraz innych istotnych dla nich sprawach. Próby reformowania gospodarki doprowadziły do przyznania hutom znacznej samodzielności. Nastąpiła likwidacja struktur pośredniego zarządzania przemysłem. W 1986 roku powstało Dobrowolne Zrzeszenie Wspólnota Przedsiębiorstw Hutnictwa Żelaza i Stali. Organizacja ta nie spełniła oczekiwań gdyż nie otrzymała stosownych uprawnień. W 1990 roku została rozwiązana. Hutnictwo znalazło się w całkowitym rozproszeniu, pozbawione organizacji mogącej reprezentować jego interesy. Narastała świadomość ujemnych skutków tego stanu i potrzeby integracji. Zaproponowany przez środowisko hutnicze wariant powołania Państwowej Agencji Hutniczej, będącej spółką akcyjną Skarbu Państwa nie zyskał aprobaty ówczesnego ministra przemysłu.
Postanowiono powołać Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, będącą organizacją samorządu gospodarczego. Miała ona zrzeszać huty oraz przedsiębiorstwa produkcyjne wytwarzające dla hutnictwa, np. zakłady materiałów ogniotrwałych, przedsiębiorstwa zaopatrzeniowe, remontowe, handlowe, projektowe, konsultingowe, badawcze, a także uczelnie techniczne.
Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa powstała w lipcu1991 roku. Utworzyły ją 52 podmioty gospodarcze, które stały się jej członkami-założycielami. W początkowym okresie działalności Izby w jej skład weszły m.in. przedsiębiorstwa hutnictwa metali nieżelaznych oraz zakłady zajmujące się gospodarką złomem, które następnie utworzyły własne izby. Nie osłabiło to HIP-H, która obecnie zrzesza 55 firm.
Do najważniejszych zadań Izby należy reprezentowanie interesów ważnych dla działalności gospodarczej zrzeszonych w niej członków wobec władz państwowych, samorządu terytorialnego, samorządowych organizacji krajowych i zagranicznych. Ponadto problematyka restrukturyzacji przemysłu hutniczego, działalność informacyjno-szkoleniowa, współpraca międzynarodowa z takimi organizacjami jak EUROFER, ESTA, IISI , asocjacjami producentów w UE i w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz działalność na rzecz handlu zagranicznego. HIP-H została beneficjentem unijnego progrmu pomocowego BSP (projekt wspierania biznesu). Jego celem jest rozwój i wzmocnienie naszej Izby tak, by upodobnić jej rolę i funkcjonowanie do podobnych asocjacji w krajach UE.
Minione 10 lat działalności HIP-H w bardzo trudnym okresie dla polskiego hutnictwa, tj. jego transformacji i adaptacji do gospodarki rynkowej oraz narastających problemów związanych dokończeniem procesu przekształceń świadczy, że mimo ograniczonych możliwości Izba pozytywnie spełnia swoją rolę. Izba powinna stanowić pomost pomiędzy rządem i producentami hutniczymi. Jej przyszłość zależy również od kondycji zrzeszonych przedsiębiorstw.

* Romuald Talarek Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP