PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

15 lat Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach

Autor: Jerzy Dudała
08-03-2005 00:00

W ramach obchodów jubileuszu 15-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach czwartego lutego odbyła się sesja naukowa. W Urzędzie Wojewódzkim w Sali Sejmu Śląskiego zgromadzili się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, przedstawiciele samorządu gospodarczego oraz przedsiębiorcy i osoby ze świata nauki.

Jubileuszową sesję poprzedziło nagrodzenie osób zasłużonych dla rozwoju samorządu gospodarczego Honorowymi Odznakami RIG-u. Prezes Izby Tadeusz Donocik zaczął od wymienienia sukcesów i porażek. Po stronie tych ostatnich znalazł się brak ustawy o samorządzie gospodarczym.
– Inną porażką ostatnich piętnastu lat jest to, że sami przedsiębiorcy nie odczuli potrzeby większej integracji – podkreślał Donocik. – Odnotowaliśmy również szereg sukcesów, cały czas byliśmy aktywni. Już w roku 1991, jako bardzo młoda Izba, podpisywaliśmy pierwsze umowy międzynarodowe z Izbą w Essen. Ta współpraca trwa do dziś. Obecnie mamy podpisanych ponad 30 umów z izbami w całej Europie.

Prezes Donocik mówił również o wkładzie RIG-u w prace nad kontraktem regionalnym. W latach 90. Regionalna Izba Gospodarcza współtworzyła nowe organizmy gospodarcze, między innymi Fundusz Górnośląski czy Górnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego. Dziś te instytucje aktywnie przyczyniają się do restrukturyzacji regionu. Obecnie Izba jest bardzo cennym partnerem samorządu Województwa Śląskiego. Izba jest też aktywna na forum współpracy zagranicznej, dba ponadto o rozwijanie pozytywnych relacji z pozostałymi izbami regionalnymi i branżowymi.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski przypomniał walkę o ustawę o powszechnym samorządzie gospodarczym na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

– W lutym 2002 roku, gdy rząd ogłosił program Przede wszystkim przedsiębiorczość, wszystko wyglądało bardzo dobrze – wspominał Andrzej Arendarski. – W tym programie zawarta została wyraźna deklaracja chęci ustawowego uregulowania statusu samorządu gospodarczego. Jednak po reorganizacji rządu, kiedy resort gospodarki objął Jerzy Hausner, wszystko zaczęło się komplikować. Ostatecznie Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej zakomunikowało, że nie wystąpi z inicjatywą ustawodawczą z powodu zdecydowanego sprzeciwu niektórych organizacji pracodawców.

Gorące dyskusje i komentarze wywołało wystąpienie wiceprezesa Rady Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej Kazimierza Kubiaka zwolennika obligatoryjnego zrzeszania się przedsiębiorców.
Porażką ostatnich piętnastu lat jest to, że sami przedsiębiorcy nie odczuli potrzeby większej integracji - podkreślał prezes RIG Tadeusz Donocik. - Odnotowaliśmy również szereg sukcesów, cały czas byliśmy aktywni.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP