Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

4 mld ton śmieci

Autor: Renata Dudała
17-11-2000 00:00

Szacuje się, że w Polsce trzeba zrekultywować ponad 40 tys. ha terenów poprzemysłowych, przy czym jedna trzecia z nich wymaga natychmiastowego działania. Gromadzimy też w naszym kraju najwięcej odpadów. W Polsce selekcjonuje się i przetwarza zaledwie 3% odpadów, pozostałe 97% trafia na wysypiska. Prawie 70% kraju nie posiada zorganizowanych systemów oczyszczania. Najgorzej jest na Śląsku. Wprawdzie województwo zajmuje 4% powierzchni kraju, ale na tym terenie powstaje aż połowa krajowej produkcji odpadów.
W bieżącym roku Sejm skierował do komisji ochrony środowiska rządowy projekt ustawy o odpadach. Prawdopodobnie zostanie ona uchwalona do końca roku i zacznie obowiązywać od połowy przyszłego roku. Od tego momentu rozpoczną się przygotowania do wdrażania nowych rozwiązań systemowych w gospodarce odpadami, stosowania najlepszych dostępnych technologii. Ustawa o odpadach nałoży bowiem obowiązek opracowywania planów gospodarki odpadami. Plany te będą obowiązywać na szczeblu gmin, powiatów, województwa i całego kraju. Okresowo na poszczególnych szczeblach będą przygotowywane sprawozdania dla Unii Europejskiej z postępów prac nad wdrożeniem programu gospodarki odpadami. Dzięki zaproponowanym w ustawie rozwiązaniom miejmy nadzieję, że gospodarka odpadami stanie się bardziej opłacalna dla firm zajmujących się przerobem i zagospodarowaniem odpadów, co upodobni nas pod tym względem do krajów UE. Przykładowo, ustawa nakłada obowiązek minimalizowania składowania odpadów, zwłaszcza biodegradowalnych.
Dyrektywy UE bardzo wyraźnie określają w jakich przedziałach czasu i w jakim procencie należy redukować ilość odpadów biodegradowalnych. – W projekcie ustawy o odpadach nie ma jeszcze ustalonych wspomnianych przedziałów czasowych, aczkolwiek w najbliższych latach będzie to konieczne – mówi Lidia Sieja, kierownik Zakładu Zagospodarowania Odpadów Instytutu Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. – Wdrożenie nowoczesnych technologii, pozwalających spełnić wymóg maksymalnego przerobu odpadów i ograniczenia ilości odpadów składowanych. Na spełnienie tego wymogu potrzebne będą ogromne środki finansowe, których tak naprawdę nikt dotąd nie sprecyzował. Mówimy o odzyskiwaniu surowców, zmniejszeniu ilości odpadów i maksymalnym recyklingu, ale nikt nie powiedział jak wdrożyć ten recykling w Polsce, zwłaszcza że nie mamy dostatecznej ilości wyspecjalizowanych zakładów przetwórstwa odpadów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP