Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

55 lat historii chemii w oświęcimskich Dworach SA

Autor:
18-10-2000 00:00

55 lat temu, 1 września 1945 r., w Dworach koło Oświęcimia (obecnie w granicach administracyjnych miasta) powstała Fabryka Paliw Syntetycznych, by już po 3 latach, pod nową nazwą Zakłady Syntezy Chemicznej w Dworach dostarczyć na rynek pierwsze produkty w postaci trójchloroetylenu (tri) i chlorobenzenu.
Tak rozpoczęła się 55-letnia już historia przedsiębiorstwa znanego dziś w kraju i na świecie jako Firma Chemiczna Dwory SA.
Losy Dworów SA w minionych latach były tak zmienne, jak zmienną była sytuacja polityczno-gospodarcza Polski, jednak bez względu na warunki panujące w otoczeniu, Firmę wyróżniały trzy cechy charakterystyczne:
- stały rozwój technologii i produktów
- działania zmierzające do zmniejszenia uciążliwości oddziaływania na środowisko naturalne
- znaczący wpływ na rozwój Oświęcimia, jego infrastrukturę i poziom życia mieszkańców.
Rzecz jasna, skala przemian zdecydowanie zwiększyła się po 1989 r., gdy radykalnie zmieniły się warunki gospodarcze. Nieprzygotowane do konkurowania z europejskimi potentatami w branży przedsiębiorstwo, musiało przejść głęboką restrukturyzację i udoskonalić produkcję, osiągnąć światowe standardy jakości, zracjonalizować zatrudnienie, ograniczyć do rozsądnych granic zakres świadczeń na rzecz środowiska, a nade wszystko zainwestować w nowe technologie i instalacje. Lata dziewięćdziesiąte były więc okresem trudnym lecz przyniosły zakładane rezultaty.
Dziś Firma Chemiczna Dwory SA jest jednym z największych producentów tworzyw sztucznych w Polsce, pozostając na rynku krajowym jedynym producentem kauczuków syntetycznych, lateksów i polistyrenów.
W roku 1999 przychody Spółki ze sprzedaży towarów i produktów wyniosły 660,9 mln zł, a w I półroczu br. - 412,8 mln zł, co świadczy o ok. 25% dynamice przyrostu przychodów w roku 2000.
Najważniejszymi produktami Firmy są: •- kauczuki syntetyczne (KER ®-) - stosowane do produkcji opon samochodowych oraz technicznych wyrobów gumowych, m. in. w przemyśle motoryzacyjnym.
W Dworach SA zajmują czołową pozycję jako produkt mający 33% udział w sprzedaży. Firma jest trzecim w Europie producentem kauczuków SBR.
•- tworzywa styrenowe
- Owispol ®- wykorzystywany w produkcji opakowań, sprzętu gospodarstwa domowego, radiotechnicznego i innych przedmiotów codziennego użytku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP