Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

67 mld euro do wydania

Autor: Krzysztof Orłowski
03-12-2008 00:00 |  aktualizacja: 05-12-2008 09:01
67 mld euro do wydania
Niektóre samorządowe inwestycje zrealizowane dzięki funduszom unijnym mogą generować koszty. Czy samorządy będzie stać na ich ponoszenie - obawia się eurodeputowany Jan Olbrycht. Jarosław Fordoński, dyrektor biura ds. UE, BRE Bank<br>
<br>
Spośród działań w ramach programów operacyjnych wdrażanych w latach 2007-13 polecamy przede wszystkim działanie 4.4 PO IG - wsparcie na inwestycje o charakterze innowacyjnym. Na szczególną uwagę zasługują również dz. 4.2 i 1.4/4.1 PO IG. Działanie 4.2 PO IG dotyczy działań w sferze B+R oraz wsparcia na wzornictwo przemysłowe, natomiast dz. 1.4 i 4.1 wsparcia projektów celowych, a następnie wdrożeń wyników tych prac - w porównaniu z poprzednią perspektywą tego typu wsparcie inwestycji jest zupełną nowością, bowiem do tej pory tego typu projekty miały ograniczony dostęp do finansowania ze środków unijnych.<br> Ponadto od przyszłego roku w ramach PO IG przedsiębiorcy będą mogli korzystać z kredytu technologicznego (w ramach dz. 4.3 PO IG). Działanie będzie polegało na wsparciu inwestycji w zakresie wdrażania nowych technologii poprzez udzielenie MSP kredytu technologicznego z możliwością częściowej spłaty ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej. <br>Spośród wielu innych działań, w ramach których beneficjentami wsparcia mogą być również przedsiębiorcy, na uwagę zasługuje także Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko Priorytet IV "Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska". <br>W ramach Priorytetu o wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorcy planujący realizację inwestycji w dziedzinie szeroko rozumianej ochrony środowiska.
Środki UE widać, zdaniem Mirosława Marka z DGA, głównie na polskich drogach, ale największe pieniądze dopiero przed nami

Z pierwszymi pieniędzmi unijnymi poradziliśmy sobie nie najgorzej. Skorzystało z nich bezpośrednio kilka tysięcy małych i średnich firm, pośrednio zaś wielu innych - budowlańcy, banki, instytucje finansowe, firmy szkoleniowe. Ale prawdziwe wyzwanie dopiero przed nami - ponad 67 mld euro z perspektywy finansowej 2007-13.

W pierwszym roku rozliczeniowym obecnej perspektywy finansowej do rozliczenia będzie niespełna 8 mld euro, czyli prawie tyle, ile dostaliśmy z funduszy strukturalnych na trzy pierwsze lata członkostwa w Unii Europejskiej.
Kto i jak skorzystał z dotychczas rozdysponowanych funduszy unijnych? Zdaniem Jana Olbrychta , posła do parlamentu europejskiego, z krótkiej perspektywy czasu trudno to ocenić.

- Oczywiste, że na początku nacisk położony został na duże inwestycje o charakterze infrastrukturalnym - drogi, ochronę środowiska. Infrastruktura była tym, czego nam najbardziej brakowało.

Ogólnie doświadczenia są pozytywne. Nie obserwujemy większych błędów w wydawaniu środków unijnych - mówi Jan Olbrycht.

Co nie oznacza, że nie ma w związku z nimi paru wątpliwości. Pierwsza - czy w przypadku inwestycji w infrastrukturę nie było to bardziej łatanie dziur niż inwestycje prorozwojowe. Pewnie po części tak, choć trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach było to równoznaczne - trudno mówić o atrakcyjności regionu, któremu brakuje podstawowej infrastruktury. Szkoda tylko, że często tym podstawowym rzeczom, takim jak drogi czy oczyszczalnie ścieków, nie towarzyszyły w wystarczającym stopniu inne potrzebne dla rozwoju inwestycje, np.w informatyzację urzędów, promowanie innowacyjności przedsiębiorstw.

- Pewnym problemem może być to, że pewne inwestycje o charakterze publicznym - czy to będzie budowana przez powiat hala sportowa, czy oczyszczalnia ścieków - będą w przyszłości rodziły koszty. Pytanie, czy samorządy będzie stać na ich utrzymanie i realizację celów, dla których zostały one stworzone - mówi eurodeputowany.

To dobrze, jego zdaniem, że przynajmniej część unijnych pieniędzy posłużyła takim celom, jak tworzenie parków technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości.

Różnie można natomiast oceniać efektywność wsparcia udzielonego konkretnym przedsiębiorstwom. Czy projekty inwestycyjne faktycznie sprawiały, że firmy były bardziej konkurencyjne? Zdaniem Olbrychta, być może w większym stopniu niż dotychczas pieniądze powinny być inwestowane w poprawianie systemowego otoczenia MSP.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP