PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Aaaaatrakcyjny szuka inwestora

Autor: Jarosław Maślanek
03-06-2005 00:00
Aaaaatrakcyjny szuka inwestora
<b>Bogdan Rogala, </b>
prezes Zarządu Philips Lighting Poland z Piły:

&#8211; Konkurowanie o nowych inwestorów między krajami i poszczególnymi regionami jest coraz silniejsze. Mankamentem Wielkopolski, gdzie zlokalizowaliśmy nasze inwestycje, jest brak specjalnej strefy ekonomicznej, która byłaby w stanie przyciągnąć duży kapitał, a w ślad za nim &#8211; firmy kooperujące i usługowe.

Natomiast bardzo dobrze oceniamy dotychczasową współpracę z administracją lokalną, która odbywa się bez zbędnej biurokracji i piętrzenia niepotrzebnych problemów, w granicach wyznaczonych przez wymogi prawa. Jeżeli zaś chodzi o administrację centralną, to uważam, że otoczenie, w którym działają firmy jest coraz bardziej zbiurokratyzowane. 

Wynika to z szybko zmieniających się przepisów i regulacji oraz ich niejednorodnej interpretacji przez różne organy administracji. Biznes oczekuje bardziej proaktywnego i pozytywnego podejścia ze strony instytucji rządowych. Koncern Volvo upodobał sobie rejon Wrocławia, gdzie lokuje kolejne inwestycje. Dostępność, komunikacja i kontakt z Europą, atrakcyjny rynek pracy, tradycje przemysłowe i stwarzany przez lokalne władze klimat &#8211; to główne powody inwestowania właśnie tu, podane przez <b>Roberto Teixeirę</b>, prezesa Volvo w Polsce. <b>Mark Loughran,</b>
dyrektor generalny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals:

&#8211; Uznaliśmy, iż Polska jest dynamicznie rozwijającym się rynkiem, gospodarką, która ma duże szanse na pomyślny wzrost. Pierwsze decyzje o inwestycjach zapadły na początku lat 90. Inwestycje w Poznaniu to rozpoczęty siedem lat temu wielki program, który pochłonął 100 mln dolarów. Kryterium wyboru &#8211; a w ofercie Skarbu Państwa było wówczas kilka podmiotów &#8211; była przede wszystkim zbieżność specjalizacji produkcyjnej z kluczowymi kierunkami rozwojowymi GSK, jak również poziom zaawansowania technologii produkcyjnych. Poznańska Polfa spełniała obydwa te kryteria. 

W ostatnich latach obserwowaliśmy gwałtowne zahamowanie napływu inwestycji zagranicznych do Polski. Wielu inwestorów &#8211; z powodu braku odpowiednich zachęt oraz nieistniejącej opieki poprywatyzacyjnej, ulokowało swoje przedsiębiorstwa w krajach ościennych. Trzeba jednak powiedzieć, iż władze Wielkopolski przykładają ogromną wagę do napływu inwestorów. Z władzami Poznania współpracuje nam się świetnie. Niestety współpraca z rządem nie układa się tak samo. (not. JM)

Nie tylko atrakcyjna lokalizacja, pomoc publiczna i tania siła robocza przyciągają inwestorów zagranicznych. Równie ważną rolę odgrywa kultura polityczna, stabilne prawo i przemyślana promocja. O ile pierwsze trzy czynniki stawiają Polskę w czołówce krajów naszej części Europy, o tyle poziom pozostałych odstrasza potencjalnych pracodawców.

Sytuacja Polski, jeżeli chodzi o zalety i bariery, jakie napotykają inwestorzy od lat jest podobna. Do naszych podstawowych atutów należy bardzo dobra lokalizacja, między rynkami Europy Zachodniej i Wschodem. Wciąż mamy duże zasoby terenów pod inwestycje typu greenfield. Atutem jest również kadra pracownicza, konkurencyjna pod względem kosztów pracy. I to nie tylko jeżeli chodzi o pracowników najniższych szczebli, ale także szczebla menedżerskiego.
Nadal jednym z naszych atutów są specjalne strefy ekonomiczne, które z kolei przyciągają inwestorów preferencjami podatkowymi. I chociaż strefy będą funkcjonowały tylko do 2017 roku, a oferta terenów powoli się wyczerpuje, nadal możliwe jest przenoszenie ich na inne obszary, bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Przykładem takiej strefowej mobilności z ostatnich tygodni może być przeniesienie części Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do Środy Śląskiej, co już zaowocowało deklaracjami trzech firm gotowych zainwestować w najbliższych latach ok. 20 mln zł.

– W ciągu dwóch miesięcy powinniśmy podpisać umowy w sprawie sprzedaży działek – powiedział nam Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej. – Zresztą to nie jedyne firmy zainteresowane możliwością inwestycji na naszych terenach. Dzięki przeniesieniu do Środy części strefy ekonomicznej, prowadzimy negocjacje również z innymi podmiotami, głównie z branży motoryzacyjnej.

Przykład Środy Śląskiej dobrze obrazuje wzrost aktywności władz samorządowych, które coraz śmielej walczą o inwestorów. Standardem stają się w większych miastach specjalne komórki, wyznaczone przez samorządy do obsługi inwestorów, którzy prowadzeni są za rękę przez cały proces przygotowawczy. Coraz częściej lokalne władze decydują się na wyznaczanie konkretnych osób do obsługi menedżerskiej firmy zainteresowanej lokalizacją zakładu produkcyjnego.

Nadal jednak zdarza się, że przedsiębiorcy, zwracający się do urzędników z informacją o możliwości inwestycji na danym terenie, traktowani są bardziej jak intruzi.

Podstawowym problemem Polski pozostaje fatalna infrastruktura komunikacyjna, tu „odstajemy” nie tylko od krajów Europy Zachodniej, ale i naszych sąsiadów z południa. To również kwestia własnościowa gruntów nadających się pod inwestycje oraz ich jakości. W tym wypadku dużą rolę w podniesieniu atrakcyjności inwestycyjnej terenów powinny odgrywać gminy. Niestety, na przygotowanie gruntów pod inwestycje potrzeba wolnych środków, których polskie samorządy ze swymi sztywnymi budżetami po prostu nie mają.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP