PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Aaaaby inżyniera...

Autor: Zbigniew Konarski
29-09-2012 00:00
Aaaaby inżyniera...
<b>Tomasz Szpikowski<br />
prezes Bergman Engineering Polska</b><br /><br />

- Według naszych danych, na polskim rynku brakuje ponad 20 tys. inżynierów. Pracę mogliby zacząć od zaraz.

Cztery dekady temu co szósty Europejczyk w wieku 12 lat chciał zostać astronautą. Dziś chce być gwiazdą footbolu. W jego hierarchii zawód inżyniera znajduje się dopiero na piątym miejscu.

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza przyjęła w tym roku elektroniczne zgłoszenia od 17 756 kandydatów na studia. Najwięcej chętnych było na budownictwo. Na każde miejsce zgłosiło się ponad 8 osób. Na dalszych miejscach rankingu popularności są na AG H: geodezja i kartografia oraz ekologiczne źródła energii. Ten ostatni kierunek to nowa oferta uczelni, wyraźnie odpowiadająca na rosnące zapotrzebowanie rynku na inżynierów tej specjalności. Na czwartym miejscu znalazła się, wciąż jeszcze nieco egzotyczna, choć coraz częściej wymieniana w zestawieniach agencji HR - inżynieria biomedyczna. Co ciekawe: informatyka, zajmująca najwyższe miejsca na listach potrzeb pracodawców, była dopiero na dziewiątym miejscu.
Nieco wyżej, bo na szóstym, równie rozchwytywana teleinformatyka, a na ósmym - mechatronika, która jest jednym z kierunków zamawianych.

Tu wyjaśnijmy od razu, bo to ważne, czym są owe "kierunki zamawiane".

Otóż zostały one wpisane na listę sporządzoną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i są przez nie szczególnie intensywnie promowane.

Chodzi o to, by zwiększyć liczbę absolwentów fakultetów kształcących w tych obszarach nauk ścisłych, które mają, tu cytat ze stosownego dokumentu: "kluczowe znaczenie dla gospodarki opartej na wiedzy". W ministerialnym programie przewidziano szczególny tryb finansowania uczelni, które podejmują się kształcenia poszukiwanych specjalistów w dziedzinach wskazanych przez ministerstwo oraz stypendia motywacyjne dla najlepszych studentów. Przedsięwzięcie jest realizowane w obrębie Narodowej Strategii Spójności, zwanej także jeszcze bardziej urzędowo: Narodowymi Strategicznymi Ramami Odniesienia, w których mówiąc krótko, zdefiniowano priorytety, obszary i systemy wdrażania funduszy unijnych.

Pani minister się cieszy

Wyniki tegorocznej rekrutacji na AG H właściwie całkowicie i w szczegółach wpisują się w ogólnopolską tendencję.

Dowodzi ona, że coraz więcej młodych ludzi rzeczywiście odpowiada na zapotrzebowanie gospodarki i wybiera zawody inżynierskie. Ubiegłoroczny nabór na studia Ministerstwo Nauki podsumowało jako wielki sukces uczelni technicznych. Pierwsze miejsce na liście najbardziej obleganych, po raz kolejny, zajęła Politechnika Warszawska.

KOMENTARZE (10)

<b>Tomasz Szpikowski<br />
prezes Bergman Engineering Polska</b><br /><br />

- Według naszych danych, na polskim rynku brakuje ponad 20 tys. inżynierów. Pracę mogliby zacząć od zaraz.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP