PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Adam Szejnfeld: Przedsiębiorcom wolność i zaufanie

Autor: Jan Bazyl Lipszyc, Krzysztof Orłowski
11-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 06-02-2008 10:14

Rozmowa z Adamem Szejnfeldem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki

Jeszcze przed wyborami mówił pan, że Polska jest dopiero na 129 miejscu pod względem warunków prowadzenia biznesu. Na którym miejscu będziemy za rok?
- Wrócić na przyzwoite miejsce nie jest łatwo ze względu na lata zaniechań, które charakteryzowały minione rządy. Dopiero kilkanaście dni sprawuję urząd, ale po takim wstępnym rozeznaniu gotów byłbym zaryzykować sąd, że moglibyśmy podnieść swoją pozycję nawet o kilkadziesiąt miejsc, gdybyśmy zrealizowali propozycje, o których wspominam w swoim planie. Są sprawy, które wiążą się z administracyjną reglamentacją działalności gospodarczej.

Myślę, że samo podejmowanie inicjatyw legislacyjnych w tej dziedzinie już może powodować lepszą ocenę w rankingach. Drugą grupą czynników, które są kryteriami oceny, stanowi poziom biurokracji. I tu również, podejmując inicjatywy zmiany, możemy liczyć na to, że będziemy lepiej oceniani. Trzecia grupa kryteriów związa¬na jest z poziomem infrastruktury. Tutaj, inaczej niż w poprzednich, nikt nam nie uwierzy, że powstanie tysiąc kilometrów autostrad, zanim ich nie wybudujemy.

Bo poprzednicy już to obiecywali...

- No właśnie. Ale dlaczego w ten sposób o tym mówię? Bo uważam, że mamy szanse na to, żeby się podnieść w tych ocenach już w 2008 roku, gdy tylko podejmiemy działania. Nie chcę w ten sposób powiedzieć, że samo ich podejmowanie jest dla mnie ważniejsze niż ich realizacja. Chcę natomiast podkreślić, że dla nas ważne jest, żebyśmy nie marnowali już czasu. Przez złe rządy w sprawach gospo¬darczych Polska zmarnowała ostatnie cztery lata. Od drugiej połowy rządów SLD niewiele się na rzecz gospodarki działo, a w czasie poprzedniej kadencji nie zmieniało się nic.

W Polsce jest duża grupa przedsiębiorców, którzy powiedzą, że w Polsce zmarnowano nie cztery lata, ale znacznie więcej, a jeżeli chodzi o swobodę działalności gospodarczej, to od cza¬su ustawy Wilczka w rządzie Rakowskiego...

- Owszem, ale ja mówię o czasie, w którym nic lub niewiele się działo. Bo w latach poprzednich jednak pewne przy¬kłady można wskazać - chociażby ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nawet pamiętając o tym, że nie jest ona doskonała (i dlatego chcemy ją poprawić), trzeba jednak przyznać, że stanowiła ona krok w dobrym kierunku, np. wprowadziła wiążące interpretacje prawa.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP