PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Afryka dwóch prędkości wyzwaniem dla inwestorów

Autor: Piotr Stefaniak
20-07-2015 05:15 |  aktualizacja: 20-07-2015 06:28
Afryka dwóch prędkości wyzwaniem dla inwestorów

foto: Michał Oleksy, Maciej Rukasz / Centrum Kultury w Lublinie, shutterstock

Afryka: wzrost PKB (w proc., r/r) Liderzy wzrostu PKB w Afryce Outsiderzy wzrostu PKB w Afryce*

Tak jak nie ma jednej Europy dla biznesu, tak i kraje Afryki cechują różne potencjały gospodarcze, perspektywy wzrostu i zagrożenia biznesowe. Grupa atrakcyjnych regionów jest jednak niemała.

Wewnątrzafrykańskie różnice widać już po tym, czym żyją w tym roku tamtejsze społeczeństwa. Region subsaharyjski, zasobny w złoża ropy naftowej, patrzy uważnie na słupki ze światowymi notowaniami cen tego surowca. Niższe niż planowano wpływy ze sprzedaży ropy zmuszą kraje tej strefy do cięć budżetowych, co ograniczy popyt, ale może też grozić protestami społecznymi.
Kraje zachodniego wybrzeża borykają się z epidemią eboli. Poważnie ogranicza to współpracę gospodarczą z zagranicą, gwałtownie wstrzymuje napływ biznesmenów i turystów. Na szczęście epidemia wygasa. Kraje Maghrebu usiłują zaś znaleźć formułę między demokracją a tradycyjnym jednowładztwem, które nadal hamuje ich rozwój.

Niemal w co drugim kraju Afryki odbyły się już - albo odbędą w tym roku - wybory parlamentarne lub prezydenckie. Jak oceniają zachodni analitycy, wśród Afrykańczyków wyraźnie zmalała tolerancja dla "demokratycznych rządów dynastycznych". Ale wybory mogą być również zarzewiem przewrotów i lokalnych konfliktów.

Lokalnie też, szczególnie w regionie Sahelu, nadal problemem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego, głównie ze względu na antagonizmy religijne i aktywność fundamentalistów islamskich. Gwałtowne zjawiska (akty terroru, zamieszki uliczne z ofiarami śmiertelnymi z powodu napływu emigrantów) wybuchły nawet w uznawanych przez lata pod tym względem za oazy spokoju Kenii i RPA. Trudno pogodzić rozmaite racje polityczne, odmienności kultur i społeczeństw w krajach, w których może być i 60 grup etnicznych lub 11 oficjalnych języków (tak jest np. w RPA).

Moda na wzrost

Afryka stała się "modna", gdy - wraz z wygasaniem wojen domowych lub regionalnych - od dekady zaczęła notować ponadprzeciętną dynamikę rozwoju. Bywało, że nawet trzykrotnie wyższą niż światowe PKB. Dostrzeżono w tym kontynencie rynek konsumentów "średniej kieszeni".

- Jeszcze niedawno nazywano nas kontynentem beznadziei - przypomniała Nkosazana Clarice Dlamini-Zuma, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Od ponad 10 lat jest to jednak jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów na świecie, miejsce wielkich możliwości i kontynent przyszłości.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP