PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Aleksander Kwaśniewski: sprzeciwiam się czarnowidztwu

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
11-07-2005 00:00
Aleksander Kwaśniewski: sprzeciwiam się czarnowidztwu
Nikt z nas nie może negować tego, że firmy prywatne przeważnie są lepiej zarządzane i dają większą wartość dodaną, niż firmy państwowe. Zbyt mało naszych przedsiębiorstw skłonnych jest do inwestowania w badania naukowotechniczne, do poszukiwania własnych innowacyjnych rozwiązań. (...) W Polsce rośnie świadomość, że tak naprawdę konkurencyjną może być gospodarka oferująca produkty znacznie lepsze i nowocześniejsze niż oferują inni.

Naszym wspólnym, wielkim problemem jest bezrobocie. Nie zahamuje ono rozwoju Polski, ale spowoduje, że społeczeństwo nie zawsze jest w stanie dostrzec korzystne efekty zmian i wzrostu gospodarczego - rozmowa z Aleksandrem Kwaśniewskim, prezydentem RP.

Panie Prezydencie, polską gospodarkę niszczy korupcja. W ostatnich latach nie udało się jej skutecznie przeciwstawić. Czy zatem zasadny jest postulat utworzenia w Polsce specjalnej instytucji, która miałaby się zająć walką z korupcją?
– Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że korupcja nie jest tylko i wyłącznie polskim problemem. Mówiąc o walce z korupcją, należy zauważyć, że istnieje szereg rozwiązań, których zasadności nikt nie podważa, ale które trudno wprowadzić w życie. Wiadomo, że łatwiej się walczy z korupcją, gdy jest mniej regulacji w życiu gospodarczym oraz kiedy własność prywatna przeważa nad państwową. Jednak trzeba też pamiętać, że Polska od 1989 roku znajduje się w procesie transformacji, stąd napotykamy na więcej problemów niż ma to miejsce w demokracjach zachodnioeuropejskich.

W Polsce istnieje szereg instytucji powołanych do kontroli przestrzegania prawa. Takich, jak prokuratura, policja i Centralne Biuro Śledcze czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Działają niezależne i niezawisłe sądy, orzekające na podstawie prawa spełniającego wszelkie kryteria międzynarodowe i cały czas modyfikowanego w oparciu o dokonania nauk prawnych oraz z uwzględnieniem wszelkich doświadczeń wynikających ze stosowania obowiązujących przepisów. Dobrym przykładem jest wprowadzenie instytucji świadka koronnego, czy też rozerwanie solidarności pomiędzy osobami biorącymi udział w praktykach korupcyjnych. Tak więc, w mojej ocenie, organy państwa dysponują wystarczającym arsenałem sił, środków i rozwiązań prawnych umożliwiających walkę z korupcją. Natomiast nie zawsze skutecznie z nich korzystają. Z tego względu z dużą rezerwą i dystansem podchodzę do różnych propozycji wprowadzenia rozwiązań nadzwyczajnych, niekoniecznie zgodnych z duchem demokracji i przepisami Konstytucji. Raczej powinno się między innymi dokończyć proces prywatyzacji, usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości i zabiegać o przejrzystość procedur.


Prywatyzujmy z głową


Jak powinien przebiegać proces prywatyzacji? Czy należy prywatyzować wszystkie dziedziny gospodarki, czy też są takie sektory przemysłu, które powinny pozostać w rękach państwa?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP