PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Aleksander Smolar: byłem takim

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
03-06-2005 00:00
Aleksander Smolar: byłem takim
<b>Aleksander Smolar</b>
&#8211; politolog, publicysta. Studiował ekonomię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1971-1989 przebywał na emigracji politycznej we Francji, we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Był założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika \"Aneks\" zajmującego się kwestiami społeczno-politycznymi. W latach 1989-1990 był doradcą ds. politycznych premiera Tadeusza Mazowieckiego. Następnie w latach 1992-1993 zajmował stanowisko doradcy ds. polityki zagranicznej premier Hanny Suchockiej.

Od roku 1990 jest prezesem Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Fundacja jest niezależną organizacją pozarządową pożytku publicznego. Jej założycielem jest amerykański finansista George Soros. Jedną z pasji Aleksandra Smolara jest polityka. A. Smolar jest pracownikiem naukowym francuskiego Krajowego Centrum
Badań Naukowych. Musimy dbać o to, by nie reprodukować obszarów biedy. Szczególnie ważne jest stwarzanie warunków rozwoju ludziom młodym. A z drugiej strony, nie możemy uderzać w tych, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy. Nie trzeba koniecznie być lewicowcem, by móc sformułować pewną konkluzję polityczną, że trzeba przeciwdziałać głębokim podziałom z przeszłości.

Prawdą jest, że za dużo mamy podejścia ideologicznego, choćby w sprawach dotyczących Unii Europejskiej - rozmowa z Aleksandrem Smolarem, prezesem Fundacji im. Stefana Batorego.

Jedni mówią, że jest Pan szarą eminencją polskiej polityki, inni z kolei uważają Pana raczej za naukowca i publicystę. Kim jest dziś Aleksander Smolar?
– Wszystkie te określenia są nadmiernie pochlebne. One zawierają w sobie odrobinę prawdy w tym sensie, iż rzeczywiście funkcjonuję na przecięciu kilku dziedzin. We Francji, gdzie mam najbliższą rodzinę, zajmuję się pracą naukową w Krajowym Centrum Badań Naukowych. Natomiast Polska jest miejscem moich pasji, a nie zarabiania pieniędzy. Zajmuję się tu działalnością społeczną jako prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Działając w fundacji staram się też animować debatę publiczną…

A czy w Polsce możemy dziś mowić o debacie publicznej? Chyba tylko o obrzucaniu się inwektywami i głoszeniu populistycznych haseł.

– Prawdą jest, że za dużo mamy podejścia ideologicznego, choćby w sprawach dotyczących Unii Europejskiej. Za mało jest natomiast rzeczowych, uargumentowanych stanowisk zajmowanych przez partie oraz poszczególne osoby. Ale to nie oznacza, że nie toczy się w Polsce żadna debata publiczna. Jeżeli się sięgnie po poważniejszą prasę, czy też po publikacje fachowe, to znajdzie się sporo poważnych materiałów. Jednak problem „spłaszczonego” charakteru debaty publicznej dotyczy nie tylko Polski. To pewna cecha współczesnej demokracji. A także, przynajmniej w znaczącej części, wynik roli współczesnych mass-mediów. Dziś media, zwłaszcza elektroniczne, powodują, że przekaz musi być bardzo syntetyczny, lapidarny i emocjonalny. A trzeba pamiętać, że obraz bardziej działa na emocje niż na intelekt. I media często spłaszczają informacje, uprzywilejowują emocje kosztem rzeczowych argumentów. Przecież jeśli polityk ma minutę na przekazanie jakiejś treści, to jest niejako skazany na przesadę, na ostrą, wyrazistą formułę oraz pewien radykalizm poglądów. I w tym sensie debata publiczna, szczególnie w okresie przedwyborczym, obfituje w spłycone treści. Choć pewne różnice, na przykład między Polską i Francją występują. We Francji debata publiczna jest nieco bogatsza. Choćby z tego względu, iż we francuskiej prasie jest wiele artykułów pisanych przez wybitne postaci życia publicznego. A u nas? Brakuje takiej tradycji, żeby polityk usiadł i coś napisał. W Polsce politycy z reguły odpowiadają jedynie na pytania dziennikarzy, i to często w sposób zdawkowy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP