Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Andrzej Kaczmarek: wspólna sprawa – innowacje

Autor: Anna Leszkowska
22-04-2006 00:00
Andrzej Kaczmarek: wspólna sprawa – innowacje
<B>Andrzej Kaczmarek</B> 

urodził się 4 kwietnia 1958 r. W 1982 r. ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej, a w 1985 r. na Wydziale Elektroniki. Od marca 2004 r. pełnił funkcję prezesa Zarządu Fundacji Centrum Innowacji FIRE. Odpowiadał za komercjalizację innowacyjnych projektów z obszaru zaawansowanych technologii poprzez tworzenie nowych firm innowacyjnych i wsparcie już istniejących. Od kwietnia 2005 r. jest przewodniczącym Komitetu Innowacyjności w Krajowej Izbie Gospodarczej. Jako wiceprezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych od października 1994 r. do lutego 1997 r. odpowiadał m.in. za program promocji gospodarczej Polski za granicą, prowadził serwis doradczy dla zagranicznych inwestorów i realizował programy rozwoju regionalnego.

Granica między przedsiębiorczością a innowacyjnością jest bardzo płynna i sprawy te dotyczą tych samych przedsiębiorstw i tych samych procesów - rozmowa z Andrzejem Kaczmarkiem, wiceministrem gospodarki.

– Czyim zmartwieniem jest lub powinna być niska innowacyjność gospodarki – ministra gospodarki czy nauki? A może tylko obywatela?
– Z całą pewnością jest to zmartwienie zarówno ministra gospodarki, jak i nauki. Czy te proporcje można podzielić – to zależy od definicji innowacyjności. W Ministerstwie Gospodarki innowacyjność
definiujemy jako proces zachodzący w przedsiębiorstwach. Niska innowacyjność jest więc problemem przede wszystkim ministra gospodarki; problemem dobrze rozpoznanym i będącym w centrum jego uwagi. W ministerstwie chcemy programować procesy rozwojowe gospodarki związane z innowacyjnością: wzrost gospodarczy poprzez rozwój przedsiębiorczości, konkurencyjności, procesy deregulacyjne itd. Wszystkie one dotyczą przedsiębiorstw. Chcielibyśmy, aby wiodącym departamentem w tej dziedzinie był departament rozwoju gospodarki, który zajmie się procesami rozwojowymi. Bo granica między przedsiębiorczością a innowacyjnością jest bardzo płynna i sprawy te dotyczą tych samych przedsiębiorstw i tych samych procesów.

– Do tej pory MG miało bardzo ścisłe związki z nauką – czy taka współpraca będzie kontynuowana?

– Dotychczas brakowało należytej koordynacji działań ministra nauki i gospodarki w sferze innowacyjności, współpracy nauki z gospodarką, czy transferu wiedzy z nauki do gospodarki. Nie było centrum zarządzania umożliwiającego równoległe prowadzenie procesów dotyczących sfery działania obu ministrów. Dziś już istnieje pełne porozumienie dotyczące współpracy na rzecz zwiększenia innowacyjności i na rzecz praktycznego wykorzystania wyników badań naukowych w gospodarce.

Zdecydowaliśmy, że razem będziemy kształtować procesy strategiczne i programy. Przystąpiliśmy już do sformułowania nowego dokumentu dotyczącego strategii innowacyjności – „Kierunki rozwoju innowacyjności”. Obejmie on lata 2007-2020 i jest tworzony we wspólnym zespole, kierowanym przez wiceministrów (z MG – Andrzej Kaczmarek, z MEiN – Krzysztof Jan Kurzydłowski – dop. red.). Będziemy wspólnie pisać program dotyczący wspierania konkurencyjności, obowiązujący obu ministrów. Druga sfera dotyczy programowania środków unijnych. Tutaj, jeszcze kilka miesięcy temu, w perspektywie do 2013 r. były napisane dwa programy operacyjne; ministra nauki – pn. „Nowoczesne technologie, gospodarka oparta na wiedzy”, natomiast po stronie ministra gospodarki był program pn. „Innowacje, inwestycje, gospodarka”. Teraz jest jeden program, który łączy elementy obu tych programów, także finansowanie pewnych procesów badawczo-rozwojowych po stronie nauki i gospodarki. Są w nim zapisane środki na innowacyjność dla przedsiębiorstw, a także na tę część niezbędną dla innowacyjności, która kreuje podaż. Wielkość tego programu określają 3-4 razy większe środki niż w programie na lata 2004- -2006. Są to środki unijne, multiplikujące środki krajowe.
<B>Andrzej Kaczmarek</B> 

urodził się 4 kwietnia 1958 r. W 1982 r. ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej, a w 1985 r. na Wydziale Elektroniki. Od marca 2004 r. pełnił funkcję prezesa Zarządu Fundacji Centrum Innowacji FIRE. Odpowiadał za komercjalizację innowacyjnych projektów z obszaru zaawansowanych technologii poprzez tworzenie nowych firm innowacyjnych i wsparcie już istniejących. Od kwietnia 2005 r. jest przewodniczącym Komitetu Innowacyjności w Krajowej Izbie Gospodarczej. Jako wiceprezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych od października 1994 r. do lutego 1997 r. odpowiadał m.in. za program promocji gospodarczej Polski za granicą, prowadził serwis doradczy dla zagranicznych inwestorów i realizował programy rozwoju regionalnego.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP