PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Aniołowie biznesu po polsku

Autor: Ewa Grochowska
17-02-2008 00:00 |  aktualizacja: 21-02-2008 14:41
Aniołowie biznesu po polsku
<b>Jarosławem Chęcińskim</b>, były konsultant zarządzania, Anioł Biznesu w Śląskiej Sieci Aniołów Biznesu SilBan
- Uważam, że pomysły dla Aniołów Biznesu są i to bardzo dobre. Natomiast to, co rzuca się w oczy już przy pierwszych ich prezentacjach, to braki w opracowaniu planu ich wdrożenia. Memoranda informacyjne dla potencjalnych inwestorów mają wiele luk, nie dają odpowiedzi na podstawowe pytania. <b>Michał Wojciechowski</b>, ekonomista, koordynator projektów, projektodawca w Śląskiej Sieci Aniołów SilBan.
- Potencjalni inwestorzy, którzy się z nami spotykają, oczekują niejako na wejściu odpowiedzi na pytania: czego chcielibyśmy kapitałowo, czego merytorycznie i jaki procent udziałów we wspólnym przedsięwzięciu nas interesuje? Tymczasem dla ludzi, którzy dopiero startują w biznesie albo mają jakiś dobry pomysł na biznes, odpowiedź na takie pytania nastręcza spore trudności.
Inną z kolei sprawą jest oczekiwanie Aniołów Biznesu, że zostaną wprowadzeni do zarządów firm.

Mam świetny pomysł, ale nie mam pieniędzy ani możliwości zaciągnięcia kredytu - w Europie Zachodniej takie dylematy często rozwiązuje się poprzez nieformalne metody finansowania. Wśród nich coraz bardziej popularna staje się instytucja tak zwanych Aniołów Biznesu. Jak ten mechanizm może działać w polskich realiach?

Kim jest inwestycyjny dobroczyńca? Anioły Biznesu to zwykle prywatni inwestorzy z doświadczeniem i odpowiednimi rezerwami kapitału, którzy wspierają wybrane małe i średnie przedsiębiorstwa. Na ogół są to osoby z żyłką biznesowego poszukiwacza przygód, otwarte na nowe i śmiałe pomysły, aktywne w środowisku biznesowym i wrażliwe na społeczne aspekty działalności gospodarczej.
Łącząc rolę mentora i inwestora, przekazują startującym w biznesie swoje doświadczenie i środki finansowe. Niektórzy traktują takie projekty jako inwestycje (zastrzegają sobie prawo do części zysków przedsiębiorstwa), inni działają na zasadach non-profit.

W Polsce instytucja Aniołów Biznesu dopiero się kształtuje i ewoluuje. Rodzimi Aniołowie to aktywni przedsiębiorcy, niekoniecznie bardzo bogaci, ale zainteresowani rozwojowymi branżami (biotechnologia, informatyka i telekomunikacja, e-commerce, zaawansowane usługi).

Od czterech lat działa Polskie Stowarzyszenie Aniołów Biznesu (PolBAN - www. polban.pl), którego misją jest wyszukiwanie i wspieranie Aniołów Biznesu w Polsce oraz kojarzenie projektów inwestycyjnych z inwestorami. Pierwsze doświadczenia ma za sobą także Śląska Sieć Aniołów Biznesu SilBan działająca od kwietnia 2006 r.

Umożliwia ona kontakty między pomysłodawcami innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych, którzy nie posiadają dostatecznego kapitału, a Aniołami Biznesu, czyli inwestorami dysponującymi kapitałem i zainteresowanymi zaangażowaniem się w przedsięwzięcia o potencjalnie wysokiej stopie zwrotu.

Projekt współfinansuje Europejski Fundusz Społeczny Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego oraz budżet państwa. Realizatorem projektu jest konsorcjum w składzie: Fundusz Górnośląski SA (Lider) oraz Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw, Górnośląskie Towarzystwo Gospodarcze (partnerzy).
(Off)

I SKRZYDŁA MUSZĄ MIEĆ FUNDAMENT

Z Jarosławem Chęcińskim, byłym konsultantem zarządzania, Aniołem Biznesu w Śląskiej Sieci Aniołów Biznesu SilBan, rozmawia Ewa Grochowska.

Lubi pan ryzyko? Mocne wrażenia? Anioł Biznesu to przecież ktoś, kto podejmuje ryzyko i to spore. Stawką są jego własne pieniądze, które mogą zostać zainwestowane dobrze, ale też i fatalnie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP