PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Anna Streżyńska: więcej władzy w ręce regulatora?

Autor: Rozmawiał: Jarosław Maślanek
11-10-2006 00:00
Anna Streżyńska: więcej władzy w ręce regulatora?
 Anna Streżyńska

Na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej powołał ją 8 maja 2006 r. ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, prawnikiem specjalizującym się w zagadnieniach krajowego i europejskiego Prawa telekomunikacyjnego i mediów, a także krajowego i europejskiego prawa konkurencji i ochrony praw konsumentów. W latach 1995-1997 pracowała jako wicedyrektor departamentu w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Następnie jako prawnik w kancelariach prawniczych. W latach 1998-2001 była doradcą trzech kolejnych ministrów łączności, a w latach 2000-2001 dyrektorem departamentu w Ministerstwie Łączności. W latach 2001-2004 w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową na stanowisku dyrektora. W 2004 r. była założycielem Centrum Studiów Regulacyjnych i szefem tej niezależnej jednostki badawczej. Jest autorką licznych projektów dotyczących telekomunikacji, a także wielu publikacji poświęconych temu sektorowi. Od listopada 2005 r. do maja 2006 r. była podsekretarzem stanu ds. łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. Od 14 stycznia 2006 r. pełniła obowiązki prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Teraz klient jest bezbronny w potyczkach z dostawcą usługi. Może złożyć sprawę do sądu lub prosić o mediację Urząd Komunikacji Elektronicznej. To za mało. Prezes UKE powinien mieć możliwość rozstrzygania sporów decyzją administracyjną - uważa Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przez kilka miesięcy pracy na stanowisku prezesa UE zrobiła Pani więcej dla liberalizacji rynku telekomunikacyjnego niż Pani poprzednicy. Czy spotkała się Pani z pojęciem "efekt Streżyńskiej"?
- Tak, ale z tego co wiem, nie zostało ono jeszcze opisane przez naukę. To oczywiście żart. Nie są to żadne efekty, które wykraczałyby poza standard formalnej regulacji. Myślę, że to potrzeba chwili, może element szoku, spowodowały stworzenie takiego terminu.

Podczas naszej ostatniej rozmowy, przed trzema laty, zwróciłem uwagę, że bardzo często podnosiła Pani postulat wzmocnienia pozycji regulatora i wskazywała na niepodejmowanie odpowiednich działań przez ówczesnego prezesa. Teraz może Pani naprawić ten kilkuletni zastój...

- Tak. Jeszcze prowadząc praktykę doradczą, spotykając się z ludźmi rynku, specjalistami, ekspertami, mogłam zdiagnozować słabości regulatora i opracować strategię, wizję, określającą pozycję urzędu i najpilniejszych działań czekających na realizację.

Została Pani powołana na stanowisko Prezesa jeszcze za czasów premiera Marcinkiewicza. Czy po zmianie rządu nadal czuje Pani poparcie zaplecza politycznego?

- Nie jestem politykiem, raczej ekspertem, co zresztą utrudnia działanie w środowisku politycznym. Od początku popierany był mój program, a nie ja. Dopiero po pewnym czasie, kiedy przedstawiciele PiS przekonali się, że moje działania przynoszą konkretne efekty dla rynku telekomunikacyjnego, poparcie dla pomysłu zaczęło się przekładać na wsparcie dla działań i ich autora. Stąd właśnie decyzja ówczesnego premiera Marcinkiewicza o powołaniu mnie na stanowisko prezesa UKE, wbrew opinii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Natomiast po zmianie na fotelu premiera rzeczywiście był taki moment, że nie wiadomo było, jak zareaguje nowa. Ale w miarę jak czas płynie, wyraźnie dostrzegam, że to co robię, spotyka się wyłącznie ze wsparciem z ich strony.

Pani program realizowany jest pod hasłami urynkowienia, liberalizacji. Jednak PiS nie jest kojarzony z liberalnym podejściem do gospodarki. Czy nie ma w tym sprzeczności?

- Moje poglądy na temat konieczności liberalizacji rynku telekomunikacyjnego są typowo zdroworozsądkowe. Każdy człowiek, który wie cokolwiek o konkurencji i jej wpływie na ostateczny efekt konsumencki, powinien poprzeć takie działania. Zresztą wokół niektórych stwierdzeń padających ze strony PIS-u, zwłaszcza na temat przedsiębiorców, narasta bardzo dużo emocji, są zbyt generalizowane. W kręgu ludzi PIS-u, w którym się obracam, nie spotkałam się z myśleniem "antyprzedsiębiorczościowym". Przykładem może być chociażby program strategii regulacyjnej, który powstał na długo przed wyborami i od początku był akceptowany przez obecną ekipę rządzącą.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
 Anna Streżyńska

Na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej powołał ją 8 maja 2006 r. ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, prawnikiem specjalizującym się w zagadnieniach krajowego i europejskiego Prawa telekomunikacyjnego i mediów, a także krajowego i europejskiego prawa konkurencji i ochrony praw konsumentów. W latach 1995-1997 pracowała jako wicedyrektor departamentu w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Następnie jako prawnik w kancelariach prawniczych. W latach 1998-2001 była doradcą trzech kolejnych ministrów łączności, a w latach 2000-2001 dyrektorem departamentu w Ministerstwie Łączności. W latach 2001-2004 w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową na stanowisku dyrektora. W 2004 r. była założycielem Centrum Studiów Regulacyjnych i szefem tej niezależnej jednostki badawczej. Jest autorką licznych projektów dotyczących telekomunikacji, a także wielu publikacji poświęconych temu sektorowi. Od listopada 2005 r. do maja 2006 r. była podsekretarzem stanu ds. łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. Od 14 stycznia 2006 r. pełniła obowiązki prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP