Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ArcelorMittal Poland: atrakcyjne zwolnienia, niełatwy nabór

Autor: Renata Dudała
01-03-2008 00:00 |  aktualizacja: 06-03-2008 11:22
ArcelorMittal Poland: atrakcyjne zwolnienia, niełatwy nabór

Do końca 2007 roku - zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej - ArcelorMittal Poland musiał obniżyć zatrudnienie do 10 411 osób. Koncern zaproponował atrakcyjne odprawy, z których chętnie skorzystali pracownicy. W opinii NSZZ „Solidarność” dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland, w hucie zaczyna jednak brakować pracowników.

Jak informuje Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy Arcelor- Mittal Poland, stan zatrudnienia w spółce na 1 stycznia 2007 roku wynosił 13 029 osób. Ostatniego grudnia 2007 roku w spółce pracowało 10 579 osób.
W minionym roku zatrudnienie w firmie było restrukturyzowane za pomocą wielu instrumentów. Zwolnienia za porozumieniem stron, tj. Programy Odejść Pracowniczych, Program Osłonowy, Program E48 oraz indywidualne odejścia za rekompensatą finansową, objęły 1 345 osób. Wydzielenia działalności pozahutniczej dotyczyły 1 155 osób. Do pracy przyjęto 50 osób.

- Oferowany przez pracodawcę program odejść tzw. 48 jest niezwykle atrakcyjny dla pracowników - przyznaje Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Mittal Steel Poland SA. - Program daje możliwość odejścia o cztery lata wcześniej z firmy wraz z bardzo dobrą odprawą. To powoduje, że pracownicy chętnie korzystają z tej oferty.

Jak podkreśla Jerzy Goiński, redukcja zatrudnienia w spółce przebiega bez większych problemów. Ze struktury spółki wydzielane są podmioty nie związane bezpośrednio z produkcją. Zarząd ArcelorMittal Poland oferuje ponadto atrakcyjne odprawy. Jednak w opinii związków zawodowych nie na tym polega restrukturyzacja zatrudnienia. Szefowie wydziałów narzekają, że odchodzą najlepsi pracownicy. Istnieje obawa, że produkcja może zostać zatrzymana, bo nie będzie miał kto pracować.

- Nadgodzinami i zatrudnianiem pracowników z firm zewnętrznych nie rozwiąże się problemu - dodaje Jerzy Goiński. - Oczekujemy, że polityka zatrudnienia na 2008 rok będzie bardziej przemyślana. Zarząd spółki przedstawił pewne propozycje w tym zakresie, jednak w mojej ocenie za mało konkretne. Mówi się wprawdzie o przyjęciach nowych pracowników, wszystko jednak wskazuje na to, że będą to raczej przyjęcia "na papierze". Dlatego, że zatrudniani będą pracownicy z Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia, wykonujący pracę na potrzeby huty. A zatem zmienią oni jedynie pracodawcę. Dotyczyć to będzie ponad 200 osób. Nadal jednak brakuje ludzi na kluczowych stanowiskach produkcyjnych.

Jednocześnie wraz z atrakcyjnymi odprawami dla pracowników ArcelorMittal Poland uruchomił program stażowy "Zain- STALuj się u nas!" skierowany dla studentów lub absolwentów kierunków powiązanych z hutnictwem.

Celem projektu jest wyłonienie najlepszych studentów i absolwentów chcących związać swoją przyszłą karierę zawodową z branżą hutniczą. Trwający od 2 do 6 miesięcy we wszystkich oddziałach spółki staż może zakończyć się złożeniem oferty pracy w ArcelorMittal Poland lub możliwością skierowania na staż do jednego z Centrów Badawczych ArcelorMittal zlokalizowanych na całym świecie.

Jak podkreśla Jerzy Goiński, ostatnio radykalnie zmienił się rynek pracy. Arcelor- Mittal Poland nie jest już tak atrakcyjnym pracodawcą, jak kiedyś, także ze względów płacowych. To z kolei powoduje, że młodzi ludzie zaczynają analizować, czy warto wiązać przyszłość z hutnictwem i na ile praca w tym sektorze będzie się opłacać.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP