Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Arnaud Montebourg, Francja: inni się bogacą. My nie

Autor: wnp.pl (ZKK)
25-03-2014 15:13
Arnaud Montebourg, Francja: inni się bogacą. My nie

Stany Zjednoczone, zmagając się ze skutkami kryzysu, zainwestowały w rozwój 1 proc. PKB, Japonia finansuje program odnowy przemysłu na poziomie 1 proc. PKB, Chiny w badania i rozwój zainwestują 6 proc. PKB - przypomniał Arnaud Montebourg, minister odnowy produkcji Francji podczas konferencji "Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski", jaka odbyła się w Krakowie w dniach 6-7 luty br.

W deklaracji Trójkąta Weimarskiego przyjętej w 1991 roku zapisano: "Wyzwania ery przemysłowej wymagają rozwiązań, które w Europie mogą być wypracowane jedynie wspólnie". Podkreślono tam też, że wiąże się to z koniecznością podjęcia kroków na miarę Europy.
23 lata później możemy zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście działamy na miarę Europy, na miarę jej zasług i ambicji oraz obietnic złożonych naszym narodom, które zjednoczyły się, by wspólnie osiągnąć dobrobyt.

Oto liczby: udział przemysłu w tworzeniu PKB Unii Europejskiej spada i dziś wynosi tylko 15 proc.; mamy jedenastoprocentowe bezrobocie. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych produkcja przemysłowa rośnie, a bezrobocie spadło do 6,7 proc. To oznacza, że gdy my w ciągu ostatnich lat wciąż się pogrążaliśmy, Amerykanie poszli dokładnie w odwrotnym kierunku.

Stany Zjednoczone, zmagając się ze skutkami kryzysu, zainwestowały w rozwój 1 proc. PKB, Japonia finansuje program odnowy przemysłu na poziomie 1 proc. PKB, Chiny w badania i rozwój zainwestują 6 proc. PKB.

A co my zrobiliśmy?

W UE wsparcie przemysłu z budżetów państw wynosi tylko 0,5 proc. jej PKB. Gdy zatem na innych kontynentach sektor przemysłowy rozwija się, korzystając z rządowej pomocy, my pozostajemy skuci kajdanami unijnych przepisów.

Czy stanęliśmy więc na wysokości zadania? W imieniu mojego rządu muszę powiedzieć: nie, nie stanęliśmy.

Powinniśmy uelastycznić system wsparcia dla sektora przemysłowego. Nie uczyniliśmy tego jednak i od 2008 roku Europa utraciła w przemyśle 7 mln miejsc pracy. Różnica pomiędzy PKB strefy euro i Stanów Zjednoczonych sięgnie w 2014 roku około 7,6 proc.

Inne kontynenty tworzą bogactwo, my - nie albo tworzymy je zbyt wolno.

Wiemy, jak ciężko musimy zmagać się z problemem wysokich kosztów energii, które są podstawowym czynnikiem konkurencyjności. Nie możemy więc stać z założonymi rękami. Mechanizmy wsparcia dla sektorów energochłonnych powinny być integralną częścią europejskiej polityki rozwoju przemysłu. Tymczasem Komisja Europejska ma dokładnie odwrotne propozycje.

Przemysł ma tworzyć w przyszłości 20 proc. naszego bogactwa. Dużo jednak pracy przed nami, by udało się osiągnąć ten poziom. Starajmy się więc nie powielać błędów przeszłości.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP