Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Atom szybciej, atom wolniej

Autor: Dariusz Ciepiela
27-02-2012 00:00
Atom szybciej, atom wolniej
<b>Piotr Łuba<br>
partner w PwC</b><br><br>

- Największym zagrożeniem dla programu energetyki jądrowej wydaje się możliwość znalezienia ogromnych złóż gazu łupkowego. <br>

Pod koniec 2013 r. powinniśmy wiedzieć, ile go mamy i jakie będą koszty wydobycia. Z drugiej strony - nie można do tego czasu czekać bezczynnie.

Rząd i PGE deklarują przyśpieszenie przygotowań do budowy elektrowni jądrowej. Pojawiły się już jednak pierwsze opóźnienia.

W roku 2012 planowane jest rozpoczęcie postępowania przetargowego na dostawcę technologii dla elektrowni jądrowej.
- Nastąpi również zakończenie postępowania przetargowego na inżyniera kontraktu oraz na wykonawcę badań lokalizacyjno-środowiskowych - mówi Marcin Ciepliński, dyrektor ds. strategii i rozwoju w PGE Energia Jądrowa. Na rok 2012 zaplanowano też rozpoczęcie badań lokalizacyjno- -środowiskowych.

Kontynuowane będą prace nad projektem, w szczególności w zakresie budowy i realizacji modelu finansowania inwestycji, rozbudowy zespołu projektowego i rozwoju własnych kompetencji.

Kontynuowana będzie współpraca z podmiotami zaangażowanymi w projekt, zintensyfikowane zostaną działania komunikacyjne, zwłaszcza w regionach potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej.

Do najważniejszych planów rządu na rok 2012, związanych z rozwojem energetyki jądrowej, należą m.in. przyjęcie przez Radę Ministrów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) oraz przygotowanie projektu Krajowego Planu Postępowania z Odpadami Promieniotwórczymi i Wypalonym Paliwem Jądrowym.

Jak informowała pod koniec 2011 r. Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, wstępny projekt Planu będzie gotowy w pierwszym kwartale 2012 r. Rozważane są plany dotyczące lokalizacji i budowy składowisk głębokich w wysadach solnych.

W roku 2012 rząd planuje także rozpoczęcie poszukiwań lokalizacji nowego składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych, wydanie aktów wykonawczych do ustawy Prawo atomowe oraz przygotowanie raportu na temat możliwości włączenia polskiego przemysłu w rozwój energetyki jądrowej. Zapowiedziano również przygotowanie projektu nowelizacji ustawy Prawo atomowe - chodzi o implementację dyrektywy w sprawie postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi.

Co już zrobiono?

- Normalną rzeczą jest, że rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej poprzedza dość długi okres przygotowawczy.

Najważniejszą kwestią, którą do tej pory zrealizowano, było przyjęcie ustawy Prawo atomowe i przygotowanie rozporządzeń wykonawczych, które określają konkretne cechy elektrowni jądrowej i jej właściwości z punktu widzenia bezpieczeństwa - ocenia prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku.
<b>Piotr Łuba<br>
partner w PwC</b><br><br>

- Największym zagrożeniem dla programu energetyki jądrowej wydaje się możliwość znalezienia ogromnych złóż gazu łupkowego. <br>

Pod koniec 2013 r. powinniśmy wiedzieć, ile go mamy i jakie będą koszty wydobycia. Z drugiej strony - nie można do tego czasu czekać bezczynnie.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP