Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Atomowa nadzieja?

Autor: Dariusz Ciepiela
01-02-2015 10:45 |  aktualizacja: 01-02-2015 11:33
Atomowa nadzieja?

PTWP

Nie da się zrealizować tak dużej inwestycji jak elektrownia jądrowa bez lokalnych wykonawców. Udział rodzimych firm w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może się wahać od 40 do 60 proc.

Zgodnie ze strategią grupy PGE w roku 2017 podjęta zostanie decyzja inwestycyjna dotycząca budowy polskiej elektrowni jądrowej. Według przyjętego przez rząd w styczniu 2014 r. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej w latach 2017-18 wykonany zostanie projekt techniczny. Budowa pierwszego bloku jądrowego rozpocznie się w 2020 r. - ma być on gotowy do końca 2024 r. W tym okresie ma rozpocząć się budowa kolejnych bloków i elektrowni jądrowych.
W tym kontekście nabiera wagi pytanie o zakres polskiego udziału w przedsięwzięciu, o jego wpływ na naszą gospodarkę. Wiemy już, że polscy wytwórcy i usługodawcy nie będą zajmowali się pracami specjalistycznymi, charakterystycznymi dla obiektów jądrowych. Mimo tego ograniczenia, w roku 2020 udział polskiego przemysłu w całości polskiego programu jądrowego może wynieść już ok. 10 proc., w roku 2024 ma wzrosnąć do 30 proc., a docelowo w 2030 r. ma to być już 60 proc.

- Tak duży udział wymaga znacznych i wspólnych wysiłków samych przedsiębiorstw, organizacji wsparcia przemysłu oraz strony rządowej - zastrzega Zbigniew Kubacki, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej Ministerstwa Gospodarki. Powołuje się przy okazji na obliczenia brytyjskiego Nuclear Industry Association, zdaniem którego brytyjski przemysł jądrowy będzie uczestniczyć w 57 proc. (wedle wartości) nowego programu jądrowego w Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo Gospodarki wyróżnia cztery kategorie podmiotów (łącznie 300 firm), które mogą uczestniczyć w rozwoju polskiego programu jądrowego. Pierwsza to grupa firm, które w ostatnich 10 latach zrealizowały kilkadziesiąt projektów na rzecz europejskich elektrowni jądrowych oraz innych obiektów energetyki jądrowej, jak np. zakłady wzbogacania paliwa jądrowego. Kolejna grupa to przedsiębiorstwa zainteresowane rozpoczęciem kooperacji z energetyką jądrową.

W Polsce funkcjonują również zakłady będące częścią międzynarodowych koncernów przemysłowych uczestniczących już w kooperacji ze światową energetyką jądrową (np. polskie zakłady Alstom, Schneider Electric i ABB).

A czwarta kategoria? Resort Gospodarki zakłada, że duża grupa polskich przedsiębiorstw dysponuje wystarczającym potencjałem kadrowym, organizacyjnym i produkcyjnym, którym przy określonych działaniach dostosowawczych mogą kooperować ze światową energetyką jądrową - w tym na potrzeby polskiego programu jądrowego.

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP