Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Atomowa unia polsko-litewska?

Autor: Dariusz Ciepiela
18-09-2006 00:00
Atomowa unia polsko-litewska?
ENERGETYKA JĄDROWA W WYBRANYCH KRAJACH EUROPY

W najbliższych miesiącach może zapaść decyzja o budowie polskiej elektrowni atomowej. Są duże szanse, że powstanie ona na Litwie.

Czy nie powinniśmy już dzisiaj myśleć o energetyce atomowej? - zastanawiał się w swoim exposé premier Jarosław Kaczyński. - W Unii Europejskiej jest odpowiednia technologia, dysponują nią przede wszystkim Francuzi. Opada powoli histeria wokół energetyki jądrowej i są szanse, żebyśmy w tej sprawie nie byli ciągle z tyłu, nie byli tylko imitatorami - dodał premier.
Deklaracja ta wzbudziła kolejną już dyskusję o możliwościach rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Zaczęły pojawiać się informacje o lokalizacji elektrowni. Gdyby traktować je poważnie, okazałoby się, że elektrowni atomowych powstanie co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście. Jak to często w polskiej energetyce bywa, więcej jest pytań i luźnych dywagacji niż dyskusji o faktach.

Polska elektroenergetyka, oparta w ponad 90 proc. na węglu kamiennym i brunatnym, musi wywiązać się z restrykcyjnych norm dotyczących emisji CO2 i dwutlenku siarki. Zdaniem większości energetyków, spełnienie tych norm, przy jednoczesnym zapewnieniu produkcji energii na takim poziomie, aby zadowolić odbiorców, będzie niemożliwe bez budowy elektrowni atomowej.

Niewątpliwą wadą elektrowni atomowej są koszty jej budowy. Przy elektrowniach konwencjonalnych szacuje się, że 1 MW mocy zainstalowanej kosztuje ok. 1 mln euro (w budowanych nowych blokach w elektrowniach Pątnów i Łagisza jest to nieco więcej). W przypadku elektrowni atomowej koszty te mogą być nawet dwukrotnie większe. W Finlandii trwa budowa elektrowni w Olkiluoto, która będzie miała moc zainstalowaną 1600 MW, a koszt jej budowy wyniesie ok. 3 miliardów euro - w przybliżeniu wychodzi więc, że 1 MW mocy zainstalowanej będzie kosztował prawie 2 miliony euro.

W „Programie dla elektroenergetyki”, przyjętym przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza w marcu br., znalazło się stwierdzenie o potrzebie nowych technologii: „Ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko oraz potrzeba poprawy sprawności wytwarzania energii elektrycznej powodują konieczność realizacji tego procesu przy pomocy nowych technologii”. Do nowych technologii zaliczono m.in. wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach atomowych.
ENERGETYKA JĄDROWA W WYBRANYCH KRAJACH EUROPY  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP