PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Atomowe obawy

Autor: Tomasz Dobrowolski
06-05-2011 00:00
Atomowe obawy

Odpowiedzialność za tzw. szkodę jądrową regulują międzynarodowe ustalenia. Nie może być inaczej, skoro zakres potencjalnych skutków awarii ma wybitnie transgraniczny charakter.

Jeszcze kilka tygodni temu prasa światowa pełna była optymistycznych informacji o trwającym boomie w sektorze energetyki jądrowej.
Do ponad 400 działających na świecie reaktorów dołączyć miało w kolejnych latach ponad 40 znajdujących się w różnych stadiach budowy. Również Europa bliska była wyjścia z traumatycznego okresu po Czarnobylu.

Potrzeba rozwiązania problemu emisji CO2 - jeden z priorytetów rozwojowych Unii Europejskiej - wymuszała optymistyczne spojrzenie na możliwości rozwojowe energetyki jądrowej, uznanej za bezemisyjne źródło energii.

Zdarzenia w japońskich elektrowniach jądrowych, do których doszło w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami, zmieniły tę sytuację w ciągu zaledwie kilku dni. Przypomnijmy, że kataklizm dotknął kraj, którego gospodarka w istotnej części (około 30 proc.) oparta jest na energetyce jądrowej. Już dziś można założyć, że te wydarzenia doprowadzą do reasumpcji - choć niekoniecznie skutkującej ograniczeniem - przyjętych w wielu krajach założeń rozwojowych energetyki jądrowej.

Państwa wykorzystujące technologie jądrowe zawsze stawiały sprawę bezpieczeństwa nuklearnego jako priorytet i sądzić należy, iż taki również będzie podstawowy temat przyszłych dyskusji zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Tym niemniej natura procesów jądrowych i świadomość rozległości terytorialnej skutków potencjalnych zdarzeń i awarii spowodowały, iż już przed laty kraje przodujące w wykorzystaniu technologii jądrowych bądź pragnące zabezpieczyć się choćby w części przed skutkami tych zdarzeń doprowadziły do zawarcia wielostronnych umów międzynarodowych, których celem było określenie obowiązków stron w przypadku zaistnienia takich zdarzeń lub awarii oraz zasad odpowiedzialności za zaistniałe szkody jądrowe.

Dwie konwencje

Podstawowe umowy międzynarodowe regulujące kwestie odpowiedzialności za szkody jądrowe powstałe w związku z pokojowym wykorzystywaniem energii jądrowej to: - Konwencja w sprawie odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową z 21 maja 1963 r. ("Konwencja Wiedeńska"), uzupełniona Protokołem zmieniającym z 12 września 1997 r., przygotowana pod auspicjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którą podpisało, bądź do której przystąpiło, 36 państw, w tym Polska.

- Konwencja w sprawie odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim w dziedzinie energii jądrowej z 29 lipca 1960 r. ("Konwencja Paryska") wraz z Konwencją uzupełniającą z 1963 r. ("Konwencja Brukselska") i Protokołami z 1964, 1982 oraz 2004 roku, zawarta pod auspicjami OECD, której stronami są głównie państwa wchodzące wówczas w skład OECD.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP