PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Atomowe problemy

Autor: Dariusz Ciepiela
28-10-2010 00:00
Atomowe problemy
Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, ocenił, że PGE może pożyczyć na budowę elektrowni jądrowej co najmniej ok. 5 mld euro. Czy te szacunki są poprawne? Pierwsze wydatki pojawią się około 2016 r. Jak przekonuje prezes PSE Operator Stefania Kasprzyk, bariery w rozbudowie sieci przesyłowej uniemożliwią budowę nie tylko elektrowni jądrowych w Polsce, ale również innych planowanych źródeł wytwórczych konwencjonalnych i OZE.

Wybór technologii, pozyskanie wielomiliardowego finansowania, podłączenie do sieci elektroenergetycznej - to najważniejsze wyzwania stojące przed Polską Grupą Energetyczną, która planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych.

Polska Grupa Energetyczna, która planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3 tys. MW każda, musi zadecydować, w jakiej technologii powstaną te elektrownie.
Jak informuje Marcin Ciepliński, prezes spółki PGE Energia Jądrowa, dwie pierwsze elektrownie jądrowe powstaną przy wykorzystaniu jednej technologii. W jego ocenie, rozdrabnianie wysiłków na pierwsze analizy dwóch technologii pogorszyłoby ekonomikę tego przedsięwzięcia.

Ponadto gdyby dwie pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce były budowane w dwóch różnych technologiach, mogłoby to stwarzać trudności z punktu widzenia gotowości dozoru jądrowego i niewykorzystania pełnego efektu floty, czyli posiadania obiektów o tej samej charakterystyce.

W PGE zakończyły już pracę trzy zespoły robocze analizujące technologie jądrowe dostarczane przez konsorcja EdF/Areva, GE/ Hitachi oraz Westinghouse. Jedna z tych trzech technologii zostanie wybrana dla pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce.

- Istnieje możliwość wykorzystania innej technologii, np. z Japonii lub Korei Płd. Ale reaktor z Korei Płd. do tej pory nie został zaakceptowany przez European Utility Requirements (EUR), czyli zespół firm europejskich, które ustalił bardzo wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa - wyjaśnia prof. Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej PolAtom. - Reaktory jądrowe, które powstaną w Polsce, również te wymagania będą spełniać.

Każdy z trzech branych pod uwagę dostawców oferuje reaktory o mocy co najmniej 1000 MW (GE/Hitachi i Westinghouse, reaktor EPR Arevy ma moc 1600 MW).

Jak zapowiada Tomasz Zadroga, prezes PGE, przy wyborze reaktora będzie brane pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, w drugiej kolejności harmonogram, a w trzeciej cena. Prezes PGE wyjaśnia, że lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć elektrownię np. pół roku wcześniej, bo wówczas wyższe koszty szybko się zwrócą.

Skąd wziąć 96 miliardów?

Najwięcej emocji przy planach budowy elektrowni jądrowej budzą jej koszty, liczone w miliardach euro. Kontrowersji jest tym więcej, że koszty te - szacowane przez różne środowiska - różnią się czasami nawet o 100 proc. Według prognoz prof. Strupczewskiego, całkowite koszty inwestycyjne dla pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Polsce wyniosą ok. 4,68 mld euro za 1000 MW.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP