Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Atomowe rafy

Autor: Dariusz Ciepiela
28-05-2009 00:00 |  aktualizacja: 18-11-2009 12:00
Atomowe rafy

Rok 2020 to absolutnie realny termin uruchomienia pierwszego bloku w elektrowni jądrowej w Polsce. W trybie pilnym musimy zająć się legislacją, budową konsorcjum oraz wyborem lokalizacji - mówi Tomasz Zadroga, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

- Na jakim etapie są przygotowania PGE do budowy elektrowni jądrowych?
- Realizacja tak ważnego projektu musi przebiegać wielotorowo. Dla nas najważniejsze są przygotowania wewnętrzne.

W PGE powstał Departament Energetyki Atomowej, którym kieruje Hanna Trojanowska, niekwestionowany ekspert w tym obszarze. Rozpoczęliśmy rozmowy z firmami, które operacyjnie zarządzają elektrowniami jądrowymi. Jest to kilka firm z Europy, Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Do końca 2010 r. zamierzamy stworzyć konsorcjum, które przygotuje plany budowy elektrowni jądrowych w Polsce, zbuduje je i będzie nimi zarządzało.

Przygotowaliśmy pierwszy raport zawierający dotychczasowe działania i pełny harmonogram, aż do uruchomienia pierwszego bloku. Zgodnie z decyzją ministra skarbu, taki raport będzie powstawał raz na kwartał.

- Jaka będzie struktura planowanego konsorcjum?

- Rozpatrujemy dwa warianty stworzenia konsorcjum, przy czym w obu PGE będzie miało pakiet większościowy, czyli nie mniej niż 51 proc. udziałów. Model klasyczny to taki, gdzie poza PGE, jest tylko jeden partner posiadający 49 proc. udziałów. Możliwy jest też wariant, w którym owe 49 proc. będzie podzielone pomiędzy kilku partnerów.

- Czy podział pakietu mniejszościowego na kilku udziałowców będzie dla nich atrakcyjny?

- W wielu krajach europejskich takie konsorcja występują. Istnieje konsorcjum w Rumunii, gdzie 49 proc. udziałów zostało podzielonych na sześciu udziałowców: CEZ, ENEL, GDF SUEZ, Iberdrola, RWE Power i dużego odbiorcę energii ArcelorMittal Galati. Koncerny energetyczne mogą być zainteresowane takim rozwiązaniem.

- Czy to będą inwestorzy branżowi czy finansowi?

- Liczymy przede wszystkim na inwestorów branżowych z dużym doświadczeniem w zarządzaniu elektrowniami jądrowymi, ponieważ ich know-how będzie stanowił uzupełnienie naszych kompetencji. Inwestorów finansowych widzę raczej jako inwestorów kapitałowych przy debiucie giełdowym PGE. Nie wykluczamy natomiast rozwiązania, w którym w budowie będą mogli partycypować także duzi odbiorcy energii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP