Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Atomowy optymizm

Autor: Dariusz Ciepiela
16-03-2010 00:00 |  aktualizacja: 26-03-2010 11:28
Atomowy optymizm
Jak twierdzi Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, zakończenie prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej zaplanowano na koniec 2010 r. Marek Walczak, prezes Urzędu Dozoru Technicznego, zwraca uwagę, że większość obaw związanych z rozwojem energetyki jądrowej dotyczy jej bezpieczeństwa, choć nie ma źródeł energii, które by nie były związane z zagrożeniami. Jak zapewnia Tomasz Zadroga, prezes Polskiej Grupy Energetycznej, PGE jest w stanie uruchomić pierwszy blok elektrowni jądrowej zgodnie z rządowym harmonogramem - czyli w roku 2020.

Rozpoczęły się przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Trwa procedura wyboru lokalizacji, zmieniane są przepisy prawne, rozpoczęto proces kształcenia kadr dla elektrowni.

Równolegle do trwających prac rządu nad "Programem polskiej energetyki jądrowej" główny inwestor Polska, Grupa Energetyczna, prowadzi szereg działań związanych z realizacją programu jądrowego. W roku 2009 w PGE przeprowadzono analizy najlepszych praktyk w zakresie przygotowań i realizacji budowy elektrowni jądrowych w wybranych krajach europejskich. Ponadto przekazano do oceny Państwowej Agencji Atomistyki założenia dla przeprowadzenia badań lokalizacyjnych dla siłowni jądrowych.
Działania PGE idą także w kierunku nadania programowi ram instytucjonalnych i nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami.

- Kluczowe osiągnięcia w dotychczasowych działaniach w naszym programie jądrowym to przede wszystkim powołanie spółek PGE Energia Jądrowa oraz EJ 1, podpisanie memorandum z EdF w sprawie analiz możliwości zainstalowania reaktorów typu EPR w polskich elektrowniach jądrowych, a także zaawansowane prace mające na celu przeprowadzenie z kolejnymi potencjalnymi partnerami analiz innych dostępnych technologii - mówi Tomasz Zadroga, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak podkreśla Zadroga, spółka PGE Energia Jądrowa jest flarem dla linii biznesowej Energetyka Jądrowa w ramach Grupy Kapitałowej PGE.

Spółka EJ 1 zajmie się bezpośrednim przygotowaniem procesu inwestycyjnego, przeprowadzi badania lokalizacyjne oraz uzyska wszelkie niezbędne decyzje, warunkujące budowę elektrowni jądrowej. To właśnie do tej drugiej spółki doproszony zostanie współinwestor lub współinwestorzy, którzy obejmą 49 proc. udziałów. Konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinno zostać utworzone do końca roku 2010.

Celem PGE jest teraz zbadanie wykonalności budowy pierwszego bloku reaktora EPR w Polsce do 2020 roku. Tomasz Zadroga podkreśla, że podpisane memorandum z Francuskim koncernem EdF nie zapewnia Francuzom wyłączności na współpracę z PGE w zakresie energetyki jądrowej. PGE planuje podpisanie podobnych porozumień z innymi partnerami, posiadającymi doświadczenie w budowie i eksploatacji reaktorów jądrowych.

Reaktory po europejsku

W Ministerstwie Gospodarki trwają zaawansowane prace nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Jak przypomina Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki, zakończenie prac nad programem zaplanowano na koniec 2010 r.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP