PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Audyt - nie tylko kontrola

Autor: Marek Gabzdyl
05-02-2002 00:00

Rozmowa z prezesem Zarządu Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o., dr. Piotrem Rojkiem i członkiem zarządu Andrzejem Młynarczykiem

- Jak określić zadania audytu sprawozdań finansowych w funkcjonowaniu gospodarki?
- Zasadniczą funkcją audytora jest potwierdzenie wiarygodności sprawozdań finansowych, co w sposób bezpośredni wiąże się z podwyższeniem jakości sporządzanych przez przedsiębiorstwa informacji. Odbiorcami informacji finansowych zawartych w sprawozdaniach są przede wszystkim inwestorzy (właściciele) zainteresowani rozmiarami ryzyka nieodłącznie związanego z inwestycjami i stopą zwrotu z tych inwestycji, jak też zdolnością jednostki do wypłaty należnych im dywidend. Obecnie przedsiębiorstwa, w przeważającej części są zarządzane przez specjalistów, którzy nie posiadają w nich udziałów. Istnieje wysokie niebezpieczeństwo konfliktu interesów właścicieli kapitału i osób zarządzających. Dlatego też niezbędna jest niezależna weryfikacja danych zawartych w sprawozdaniach finansowych sporządzanych przez kierownictwo przedsiębiorstwa.
- Kto, oprócz tej grupy, jest ponadto zainteresowany otrzymywaniem wiarygodnych i pełnych informacji finansowych?
- Instytucje finansowe, w szczególności banki udzielające kredytów. Zainteresowane są one przede wszystkim faktem, czy przedsiębiorstwa w umownym czasie są w stanie dokonać spłat i obsługi zadłużenia. Kolejnymi podmiotami zainteresowanymi wiarygodnymi informacjami finansowymi są urzędy i agendy rządowe. Potrzebują one informacji, by na ich podstawie kodyfikować działalność jednostek, określać politykę podatkową oraz ustalać relacje makroekonomiczne rozwoju gospodarczego. Ma to zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania sfery finansów publicznych. Osobami i instytucjami zainteresowanymi dobrymi jakościowo informacjami finansowymi są również pracownicy przedsiębiorstw, dostawcy i wierzyciele oraz klienci. Zainteresowani są oni wiernym i prawdziwym obrazem sprawozdań finansowych.
- Czy zatem sprawowana przez audytora funkcja ma charakter jedynie kontrolny, czy może jeszcze inny?
- Niewątpliwie w części tak, gdyż zasadniczym celem audytu jest potwierdzenie czy sporządzone przez jednostki sprawozdania są prawidłowe oraz rzetelnie i jasno przedstawiają sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy badanych jednostek. Minęły już jednak czasy kiedy biegły rewident wykonywał jedynie usługi z zakresu rewizji i rachunkowości. Firmy audytorskie winny wykazywać się dużą elastycznością w dostosowaniu do potrzeb klientów, gdyż badanie rocznych sprawozdań finansowych nie rozwija się tak jak dawniej, a wręcz przeżywa regres. Obecni klienci firm audytorskich zgłaszają zapotrzebowanie na usługi doradztwa podatkowego, z zakresu zarządzania, oceny przygotowywanych i dokonywanych różnego rodzaju transakcji finansowych i kapitałowych. Często zgłaszane jest zapotrzebowanie na usługi biegłych rewidentów niewiele wspólnego mające z rachunkowością i finansami.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP