Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Austriacy w UE ostrożni, ale aktywni

Autor: Tomasz Teluk*
01-02-2006 00:00
Austriacy w UE ostrożni, ale aktywni

Po Wielkiej Brytanii, od 1 stycznia 2006 r. przewodnictwo w Unii Europejskiej obejmują Austriacy. Eksperci nie ukrywają obaw, to może być ciężkie półrocze dla przedstawicieli przemysłu.

Mimo iż Austrią rządzi chadecko-centrowa Partia Ludowa, a socjaliści i zieloni znajdują się w opozycji, gospodarka tego kraju należy do najbardziej regulowanych i interwencjonistycznych rynków w Europie. Austriacy są w Unii Europejskiej dopiero od 11 lat. Ich zadowolenie z integracji podkopała drożyzna po wprowadzeniu euro. Austria zdecydowanie sprzeciwia się przyjęciu do wspólnoty Turcji. Jeszcze w grudniu ub.r. szef tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych Ursula Plassnik zapowiedziała, że kraj ten podczas swojej prezydencji w UE wznowi debatę o unijnej konstytucji, dokumencie pogrzebanym przez Francuzów i Holendrów.
Jednak to austriaccy europarlamentarzyści oraz kanclerz Wolfgang Schüssel będą nadawali ton europejskiej polityce w pierwszym półroczu 2006 r. Czego można spodziewać się więc po Austriakach? Przede wszystkim ostrożności. Jesienią bieżącego roku mają się odbyć w tym kraju wybory parlamentarne, więc rządzący nie będą skorzy do podejmowania nadmiernego ryzyka. Austriacy zapowiedzieli jednak aktywną i ożywioną politykę na arenie europejskiej.

Na jakich obszarach gospodarki skoncentrują się Austriacy? Technologie, ochrona środowiska, służba zdrowia i transport – mówi się w Brukseli. Ale nie tylko.

Na 2006 r. zapowiedziano przecież drugie czytanie kontrowersyjnej ustawy REACH w Parlamencie Europejskim. Wielu niezadowolonych europarlamentarzystów zapowiedziało rewizję przyjętego stanowiska. Ustawa o rejestracji, ewaluacji i autoryzacji substancji chemicznych mogła pogrążyć cały przemysł chemiczny, narażając na gigantyczne koszty w związku z koniecznością testowania substancji obecnych na rynku w ilości powyżej 10 ton. Stanowisko Austrii w tej kwestii nie jest jasne. Przyjazne przemysłowi są Niemcy, Irlandia i Czechy. Za radykalną wersją ustawy są Dania, Francja, Szwecja i Belgia.

W kwestii ochrony środowiska Austria zajmie się unijną strategią bioróżnorodności. Pod tym hasłem kryje się znaczne ograniczenie własności intelektualnej i przemysłowej przedsiębiorstw na rzecz krajów – dostarczycieli surowców potrzebnych do produkcji innowacji. Warto zaznaczyć, że Konwencja o Bioróżnorodności to dziecko pamiętnego Szczytu Ziemi w Rio, festiwalu socjalizmu i ekoideologii. Więc dobrze byłoby, gdyby Austria jasno wypowiedziała się

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP