PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Autostrada Firm Nowych Technologii, czyli polska Dolina Krzemowa

Autor: Marcin Pronobis
18-06-2001 00:00

W Stanach Zjednoczonych brakuje prawie 400 tys. informatyków, w Niemczech - 75 tys., w Wielkiej Brytanii - 80 tys., we Francji - 70 tys. oraz po 60 tys. we Włoszech i w Holandii. Tymczasem w Polsce, co roku uczelnie opuszcza ponad 3 tys. absolwentów najróżniejszych specjalności informatycznych i nauk pokrewnych.

Należy dodać, że Polska należy do ekskluzywnego grona krajów, gdzie w nauczaniu informatyki nacisk kładzie się na jej matematyczne podstawy, strukturę logiczną i co najważniejsze programowanie. A na specjalistów tego rodzaju panuje w świecie ogromny popyt. Zapewne, dlatego eksperci z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zapowiadają emigrację wykształconych specjalistów do krajów Unii Europejskiej i USA.
Podobne obawy żywili specjaliści z Irlandii, która przez lata kształciła kadrę informatyczną dla rynku amerykańskiego. Teraz jednak część z nich prowadzi przedsiębiorstwa w macierzystym kraju. Na początku lat siedemdziesiątych rząd inwestował tam w edukację, zaś od początku lat osiemdziesiątych w nowoczesne kierunki kształcenia. Skutkiem tego w latach dziewięćdziesiątych Irlandia była jedynym europejskim krajem, gdzie wskaźnik wzrostu PKB przekraczał 6% rocznie, a tamtejsze centra hi-tech wciąż stanowią ogromną konkurencję dla światowych potentatów.
Paradoksalnie, Polska ma więcej atutów niż Irlandia, by w krótkim czasie zbudować przynajmniej jeden liczący się w Europie ośrodek technologii informatycznych. Przede wszystkim mamy kilka renomowanych uczelni, m.in. politechniki we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Gliwicach, Warszawie i Krakowie, uniwersytety w Warszawie, Wrocławiu oraz wysoko ocenianą przez specjalistów Wojskową Akademię Techniczną. Jednak w ciągu ostatnich dziesięciu lat obroniono tam zaledwie 107 prac doktorskich w dziedzinie informatyki, podczas gdy w Niemczech tylko w 1997 r. przyznano 384 doktoraty. Szacuje się, że na świecie koszt wykształcenia dobrego informatyka wynosi nawet 200 tys. USD, a w Polsce jest czterokrotnie niższy. Jeśli wykształcimy odpowiednią liczbę fachowców, wielu z nich będzie prowadzić własne firmy, konkurencja będzie rosnąć, rywalizacja o poszczególne segmenty rynku również. Właśnie tak powstawała Dolina Krzemowa w Kalifornii i Newadzie.
Pomysłów stworzenia polskiej Doliny Krzemowej było już wiele. Głośno było o Trójmieście, Górnym Śląsku, później o Krakowie.Wydaje się, że najwięcej atutów ma Górny Śląsk. Wytwarza się tutaj ponad 14% PKB, w regionie znajduje się 25 szkół wyższych oraz 13 filii i wydziałów uczelni zamiejscowych. Od roku akademickiego 1990/1991 liczba absolwentów wyższych uczelni wzrosła prawie dwukrotnie. Śląsk ma też znacznie większe niż inne regiony szanse na inwestycje. Specjalne strefy ekonomiczne czy po prostu głęboka restrukturyzacja połączona z rozwojem przedsiębiorstw prywatnych przyciąga fundusze.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP