Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Awbud: rodzina z ambicjami

Autor: Tadeusz Gańczarczyk
19-02-2010 00:00 |  aktualizacja: 19-02-2010 16:38
Awbud: rodzina z ambicjami
<b>Dawid Sukacz<br>
prezes BBI Capital NFI<br><br>

Organicznie i energicznie</b><br><br>

Na inwestycję w spółki z Grupy Awbud zdecydowaliśmy się ponad dwa lata temu. Głównym powodem były jasne i konkretne plany rozwoju tych firm, które zakładały wzrost organiczny poprzez dołożenie nowych mocy produkcyjnych, wspomagany transakcjami fuzji i przejęć. Kluczowym czynnikiem było również silne zaangażowanie rodziny Wuczyńskich, którzy byli zdecydowani i zdeterminowani, aby z typowej firmy rodzinnej przenieść Awbud na kolejną fazę rozwoju, zbliżając spółkę do struktury korporacyjnej, pozyskując wartościowych menedżerów z zewnątrz. Wybrane dane finansowe Grupy Awbud (w mln zł)

Aspiracją Awbudu był wybór produktu czy usługi, specjalizacja i dokładanie wartości, która wyróżniałaby firmę na tle.

Marka Awbud powstała w 1989 r. jako prywatna inicjatywa Andrzeja Wuczyńskiego, inżyniera budowlanego z Zawiercia. Zaczęło się od normalnej działalności gospodarczej, gdy tylko weszła w życie długo oczekiwana ustawa określająca zasady funkcjonowania małych firm. Powstała, tak jak to wówczas bywało, prawie z niczego. Podstawą było doświadczenie w realizacji największych polskich budów przemysłowych, pomysł na podstawową usługę, kilku współpracowników, podstawowy sprzęt i... kilku potencjalnych klientów.
- Zgłosiłem w urzędzie, że od 1 kwietnia zaczynam działalność jako firma budowlana i... potraktowałem to bardzo serio - opowiada Andrzej Wuczyński, dziś prezes spółki Awbud Wyroby Betonowe, jednej z dwóch kluczowych spółek Grupy Awbud. - Szybko skompletowałem brygadę, zorganizowałem sprzęt, były pierwsze zlecenia... i zaczęło się.

Ryzyko działania na własną rękę było duże, ale były to także czasy sprzyjające szybkiemu rozwojowi małych, z reguły jednoosobowych firm. Na początku działalności gospodarczej koszty w tego typu firmach były stosunkowo niskie, a marże godziwe.

- Te korzystne proporcje między kosztami a zyskiem były wręcz decydujące dla przyszłej działalności, bo żeby się rozwijać, trzeba dobrze zarabiać i inwestować - mówi Andrzej Wuczyński.

Baza doświadczeń, stworzona przy budowie trudnych przemysłowych obiektów, pozwoliła Wuczyńskiemu podejmować wyzwania w nowych warunkach i przy zmieniających się przepisach.

- Ludzie, których zatrudniałem, zarabiali dużo lepiej niż w sektorze państwowym i można było wyłapywać najlepszych pracowników, dobrze płacić, przekazywać obowiązki, wymagać - wspomina twórca Awbudu.

Dwie mocne nogi

Po pierwszym okresie bardzo szybkiego rozwoju firmy w zakresie usług budowlanych, w 1994 r. Andrzej Wuczyński zdecydował się zdywersyfkować działania w kierunku produkcji wyrobów betonowych.

- Szybko doszliśmy do wniosku, że należy postawić na równoległy rozwój dwóch komplementarnych linii biznesu - produkcji betonu towarowego i wyrobów betonowych w ramach spółki Awbud Wyroby Betonowe oraz usług przy realizacji inwestycji budowlanych, świadczonych przez Awbud Design & Build - mówi prezes tej drugiej spółki Grupy Awbud Michał Wuczyński, syn założyciela.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP