Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Azja fedruje

Autor: Ireneusz Chojnacki
20-10-2011 00:00
Azja fedruje
fot. PTWP
<b>Krzysztof Zarychta<br>
makler Domu Maklerskiego BDM </b><br><br>

Globalna koniunktura na rynku energetycznego węgla kamiennego jest dobra, a podtrzymuje ją ciągle wysoki popyt generowany przez Chiny i Indie. <br><br>

Ceny węgla energetycznego w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia wzrosły w 2010 r. z niespełna 80 USD za tonę do ponad 120 USD za tonę i w tym roku utrzymują się w okolicach 120-125 USD, ale w drugim kwartale tego roku już nie rosły. Przy tym ceny węgla energetycznego w rejonie Pacyfiku są wyższe około 3-4 USD niż ceny w portach europejskich. To powoduje, że Rosja sprzedaje więcej węgla do Chin, a w efekcie powstaje przestrzeń do podwyżek cen węgla przez polskie spółki górnicze. Od maja 2010 do maja 2011 r. węgiel energetyczny z polskich kopalni zdrożał z 230 zł do 281 zł za tonę - i ze względu na wysokie ceny światowe jest nadal miejsce na wzrost cen. Nie wykluczam, że do końca 2011 r. energetyczny węgiel krajowy zdrożeje do około 300 zł za tonę.
Ceny węgla koksowego i koksu w latach 2008-2011 (w zł/t) Cena węgla kamiennego według indeksu ARA (Amsterdam-Rotterdam-Anwerpia) w USD/t

2010 r. przyniósł Unii Europejskiej spadek produkcji i zużycia węgla. Globalne wydobycie wzrosło jednak aż o 600 mln ton, a międzynarodowy handel tym surowcem przekroczył miliard ton.

Z opinii pogrążonej w wewnętrznych dyskusjach o dekarbonizacji gospodarki Unii Europejskiej reszta świata zdaje się sobie niewiele albo zgoła nic nie robić. Komisja Europejska ogłasza coraz bardziej restrykcyjne plany redukcji emisji gazów cieplarnianych, a globalna konsumpcja węgla kamiennego rośnie. Ewidentnie kraje rozwijające się, gdzie w szybkim tempie rośnie zapotrzebowanie na wszelkie nośniki energii, w tym na energię elektryczną, nie zamierzają ograniczać tempa swojego wzrostu gospodarczego wskutek ograniczania zużycia ciągle łatwo dostępnego węgla.
Spośród paliw kopalnych w skali globalnej to węgiel nadal jest podstawowym surowcem do produkcji energii, a tym samym podstawą wzrostu gospodarczego.

Światowe wydobycie w górę

W 2010 r. światowa konsumpcja węgla nie tylko nie zmalała, ale według danych zaprezentowanych przez Zrzeszenie Niemieckich Importerów Węgla wzrosła aż o 600 mln ton i osiągnęła poziom 6,7 mld ton, w tym 5,8 mld ton to był węgiel energetyczny, a 0,9 mld ton węgiel koksowy. Informacje podawane przez Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego (Eurocoal) jako wstępne wskazują na mniejsze zużycie węgla kamiennego niż podaje organizacja niemiecka, ale i tak na poziomie bardzo wysokim, bo rzędu 6,5 mld ton, w tym 5,7 mld ton węgla energetycznego i 0,8 mld ton węgla koksowego.

Eksperci podkreślają zgodnie, że to głównie Chiny i Indie, ale zwłaszcza Chiny, które w pokryzysowym 2009 r. podtrzymały niezłą koniunkturę na rynku węgla, są motorem wzrostu popytu na węgiel. Zrzeszenie Niemieckich Importerów Węgla oceniło, że do połowy ubiegłorocznego wzrostu konsumpcji przyczyniły się same Chiny.

Eurocoal z kolei podkreśla, że Państwo Środka, które chyba ma nieograniczony apetyt na węgiel, importując w 2010 r. około 166 mln ton surowca, stało się drugim importerem na świecie.

W 2010 r. największym importerem węgla nadal pozostawała jednak Japonia, która sprowadziła w ubiegłym roku około 185 mln ton węgla.

Trzecim, po Japonii i Chinach, największym światowym importerem węgla była Korea Południowa ze 119 mln ton zakupów, a czwarty na tej liście Tajwan zaimportował już tylko prawie połowę tego co Korea, bo około 63 mln ton. W ubiegłym roku nadal głównym eksporterem węgla kamiennego była Australia z 301 mln ton sprzedaży, a za nią plasowały się Indonezja - 290 mln ton i Rosja - około 90 mln ton.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP