PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

B. Jankowski, EnergSys: politykę klimatyczną UE cechuje brak przejrzystości

Autor: Dariusz Ciepiela
21-10-2010 00:00
B. Jankowski, EnergSys: politykę klimatyczną UE cechuje brak przejrzystości

Wydaje się, że celem polityki klimatycznej UE jest ochrona klimatu, praktyka pokazuje, że tak nie jest, ponieważ nie określono mierzalnych efektów klimatycznych tej polityki - mówi Bolesław Jankowski, wiceprezes firmy doradczej EnergSys Badania Systemowe.

- Jak pan ocenia politykę energetyczną Unii Europejskiej?
- Polityka klimatyczna Unii Europejskiej ma kilka fundamentalnych słabości.

Powszechnie wydaje się, że celem polityki klimatycznej UE jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Praktyka pokazuje, że tak nie jest, ponieważ nie określono mierzalnych efektów klimatycznych tej polityki. Co uzyskamy, wydając miliardy euro, w roku 2020, 2030, 2050? Udowodniono, że redukcja emisji w części krajów nie daje efektów globalnych, lecz mimo to Komisja Europejska dąży do dalszego zaostrzania celów redukcyjnych w UE bez podobnych działań w innych krajach. Sugeruje to raczej dążenie do określonego poziomu cen uprawnień, potrzebnych do ochrony inwestycji w energetykę odnawialną i jądrową, niż do uzyskania redukcji emisji i ochrony klimatu.

Celem unijnej polityki wydaje się transformacja technologiczna w produkcji energii, czyli opracowanie, wdrożenie i udoskonalenie nowych technologii. Priorytetem jest uzyskanie przez UE pozycji lidera w dostawach nowych rozwiązań i technologii, uzyskanie nowych źródeł finansowych poprzez sprzedaż uprawnień emisyjnych oraz pozyskanie narzędzi oddziaływania na procesy gospodarcze i społeczne różnych krajów. Do głównych celów UE nie należy zaliczać zmniejszenia zależności od importu węglowodorów.

Politykę energetyczną UE cechuje brak przejrzystości legislacyjnej; cele deklarowane w dyrektywach nie są respektowane, a wiele zapisów jest niejasnych, jak w przypadku darmowych przydziałów dla elektrowni. Mamy do czynienia za zjawiskiem nadmiernego komplikowania rozwiązań, jak np. wprowadzenie do EU ETS (unijny system handlu emisjami CO2) lotnictwa. Projekty prawne nie zawierają wielu kluczowych elementów, a wcześniejsze deklaracje nie są przestrzegane, czego dowodem jest propozycja redukcji emisji CO2 o 30 proc. Polityce UE brakuje również przewidywalności rynkowej, mamy do czynienia z ciągłymi zmianami limitów i zasad rozdziału uprawnień oraz blokowaniem inwestycji poprzez tworzenie niejasnych przepisów, co prowadzi do gwałtownego zaburzania konkurencyjności przez wprowadzane regulacje. Wciąż brakuje międzynarodowych uzgodnień odnośnie redukcji emisji po roku 2012.

Brakuje również przejrzystości w aspekcie finansowym. Dochodzi do zmian przepływów finansowych w kolejnych wersjach systemu EU ETS, pojawiają się nowe żądania finansowe pod adresem Polski z tytułu emisji CO2, jak składka dla krajów rozwijających się. Poważnym mankamentem jest brak zabezpieczeń mechanizmów aukcyjnych.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP