Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bank Światowy: budżet róbcie inaczej

Autor: Rozmawiała: Elżbieta Łapińska - Berling
09-01-2007 00:00
Bank Światowy: budżet róbcie inaczej

Polska musi zwiększyć budżet na inwestycje strukturalne oraz zmienić strukturę deficytu budżetowego, ponieważ jest wyższy niż powinien być - mówi Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na Europę Centralną i kraje bałtyckie.

Bank Światowy w opublikowanym ostatnio dorocznym raporcie "Doing Business 2007" ocenił m.in. warunki do prowadzenia biznesu w 175 państwach. Polska znalazła się w tym rankingu na 75 miejscu, co oznacza spadek o jedno miejsce w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pod tym względem wyprzedziły nas kraje bałtyckie. Czy to oznacza, że przy obecnym wzroście PKB powyżej 5 proc. i znacznym wzroście inwestycji zagranicznych rozwijamy się wolniej, czy to może kraje bałtyckie znacznie wzmocniły tempo rozwoju?
- To bardzo dobre pytanie! Co prawda spadek o jedno miejsce w tym rankingu może nie jest czymś bardzo dramatycznym, ale faktem jest, że jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej Polska plasuje się dużo niżej niż inni nowi członkowie Unii Europejskiej, np. Słowacja czy państwa bałtyckie. A jednym z ważnych obszarów, w których Polska pozostaje w tyle, są zagadnienia prawne, w szczególności egzekwowanie umów. Polska pozostaje w tyle za innymi krajami także m.in z powodu jakości zarządzania, przeszkód biurokratycznych czy wielu barier w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Jednak odnotowujemy dobry poziom zarówno wzrostu gospodarczego, który w tym roku sięgnie powyżej 5 proc. PKB, jak i wzrost inwestycji...

- To prawda, że wzrost w Polsce był bardzo dynamiczny, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje. Trzeba jednak pamiętać, że Polska zaczynała od bardzo niskiego poziomu inwestycji. Rosły one bardzo dynamicznie na początku i w połowie lat dziewięćdziesiątych i do pewnego stopnia załamały się na początku nowego wieku. Więc obecna sytuacja, przynajmniej w części, stanowi odbicie się inwestycji od poziomu bardzo niskiego.

Inwestycje w sektorze prywatnym, choć w tej chwili bardzo dynamiczne, są hamowane przez niepewność w zakresie uregulowań prawnych. Ponadto na wolniejsze tempo inwestycji prywatnych w Polsce wpływa obecne wyhamowanie procesu prywatyzacji, jak też "letni" stosunek do inwestorów zagranicznych. Z kolei wydatki publiczne, które byłyby konieczne w sektorze infrastruktury i innych sektorach niezbędnych dla dalszego rozwoju Polski, są ograniczane przez brak pieniędzy w budżecie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP