Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Basell Orlen Polyolefins: rodzynek w chemicznym zakalcu

Autor: Dariusz Malinowski
08-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 08-01-2008 17:19
Basell Orlen Polyolefins: rodzynek w chemicznym zakalcu

Na świecie branża chemiczna jest jednym z najważniejszych dostawców wpływów do budżetu. W naszym kraju jej udział w tworzeniu PKB jest bardzo mizerny. Nic w tym dziwnego, skoro "pierwszoligowych" firm chemicznych jest w naszym kraju tylko kilka. Z pewnością należy do nich Basell Orlen Polyolefins.

Jednym z najważniejszych działów w produkcji chemicznej jest wytwarzanie tworzyw sztucznych.
Bez nich trudno sobie wyobrazić współczesną cywilizację. Tworzywa sztuczne są w samochodach, statkach, latają w kosmos i znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki.

Tymczasem jeszcze nie tak dawno polski rynek był w nie bardzo ubogi. W 2003 roku na polskim rynku tworzyw sztucznych obecne były przede wszystkim relatywnie proste tworzywa masowe, produkowane w płockich zakładach.

- Trudno było mówić o zaspokajaniu potrzeb kraju. Konieczny był wówczas gigantyczny import. Tymczasem technologie produkcji tworzyw sztucznych są dobrze znane - mówi Jerzy Majchrzak, dyrektor z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Niemal do połowy obecnej dekady krajową ofertę stanowiły standardowe gatunki polietylenu niskiej gęstości i polipropylenu homopolimeru. Warto podkreślić, że średnie zużycie poliolefin znacznie odbiegało nie tylko od poziomu krajów zachodniej Europy, ale również od Czech czy Słowacji. Na bardzo niskim poziomie stał eksport. Co gorsza, przy szybko rosnącym zapotrzebowaniu na poliolefiny rósł ich import. Nic więc dziwnego, że deficyt w obrocie chemikaliami stale się zwiększał.


Tworzywa na pustyni


Tymczasem specjaliści już kilka lat wcześniej mówili o konieczności budowy instalacji na potrzeby krajowych odbiorców.

- Naturalnym miejscem wydawał się Płock. Półprodukty, np. etylen mogła dostarczać miejscowa rafineria. Wydłużenie łańcuchów produktowych rokowało duże szanse na sukces, a co za tym idzie, na zyski - dodaje Majchrzak.

Spółka została zawiązana przez Orlen i światowego potentata chemicznego, międzynarodowy koncern Basell, w 2003 roku.

Kto wie, czy nie jest to największy sukces zarządzającego wówczas firmą prezesa Zbigniewa Wróbla. Do września 2005 roku wspólna spółka Basell Orlen Polyolefins (BOP) wybudowała w Płocku i uruchomiła dwa zakłady do produkcji poliolefin (polietylenu oraz polipropylenu). Jak informuje BOP, uruchomienie nowych zakładów w sąsiedztwie Petrochemii poprzedziła intensywna dwuletnia kampania premarketingowa.

- W takim przypadku chodzi o danie potencjalnym klientom informacji, że na rynku pojawi się za pewien okres nowa, ciekawa oferta. Ma to spowodować, że wstrzymają się z zawieraniem umów. Kampanie premarketingowe stosuje się zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z umowami zawieranymi na dłuższe okresy - wyjaśnia Adam Woźniak, specjalista ds. marketingu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP