PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bez telekomunikacji nie ma mowy o rozwoju

Autor: Jarosław Maślanek
21-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 21-01-2008 18:04
Bez telekomunikacji nie ma mowy o rozwoju
<b>RenataZapała, Sales Manager z firmy Avaya</b>: Realizując projekty telekomunikacyjne dla samorządów, obserwujemy ich niezależność od administracji centralnej w zakresie wyboru rozwiązania telekomunikacyjnego oraz zakresu projektu telekomunikacyjnego. Elementem w pełni kontrolowanym przez administrację centralną jest natomiast proces zakupu, jednolity dla wszystkich jednostek samorządowych i zgodny z procedurą zamówień publicznych. Takie podejście wydaje się być właściwe, ponieważ pozwala samorządom na wdrożenie rozwiązań dostosowanych do lokalnych potrzeb. <b>Andrzej Maciej Skrzeczkowski, kierownik działu inżynierii sieci w NASK</b>: W regionach słabo zurbanizowanych w zasadzie nie można liczyć na samodzielną budowę infrastruktury przez przedsiębiorców, operatorów telekomunikacyjnych. Gospodarze regionu muszą więc dofinansowywać rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej z własnych środków samorządu. 

Pomocne stały się w tym zakresie środki UE. Samorządy znajdą pomoc w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO), Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW), czy też w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Przedsiębiorcy mogą także w tych działaniach uczestniczyć albo we współpracy z samorządami, na zasadach zbliżonych do partnerstwa publiczno-prywatnego, lub bezpośrednio aplikując do takich środków. 

Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na PO IG - oś priorytetową 8, gdzie dostępne będą środki na budowę "ostatniej mili" w rejonach wykluczonych cyfrowo, a także środki pobudzające popyt, finansujące dostęp do internetu dla osób o niskich dochodach. <b>Tomasz Białobłocki, pełnomocnik prezesaTP ds. UE</b>: Polska nadal ma bardzo duże potrzeby infrastrukturalne. Obecnie aż trzy mln gospodarstw domowych, głównie z terenów wiejskich, nie może korzystać ze stacjonarnego telefonu i stałego dostępu do internetu, ponieważ nie ma dostępu do sieci. Telekomunikacja Polska z własnych środków rozbudowuje sieć telekomunikacyjną. 

W latach 2000-06 firma przeznaczyła na inwestycje 23 mld zł. Jesteśmy też jedynym operatorem, który realnie inwestuje w rozbudowę sieci na terenach słabo zurbanizowanych, tylko w 2006 r. przyłączyliśmy 115 tys. klientów mieszkających na wsi. Jednak nawet tak duża firma, jak TP, nie jest w stanie sama zniwelować wieloletnich opóźnień Polski w infrastrukturze. Dlatego ważne jest, by wykorzystać możliwości zapewnienia powszechnego i szybkiego internetu w całej Polsce, jakie daje obecność w Unii Europejskiej.

Infrastruktura telekomunikacyjna powinna być ważnym elementem strategii rozwoju regionalnego, podobnie jak kanalizacja, drogi czy inna tradycyjnie rozumiana infrastruktura miejska. Bez dobrej sieci telekomunikacyjnej nie ma mowy o szybkim rozwoju.

Wielofunkcyjna platforma telekomunikacyjna nie tylko usprawnia działanie administracji, ale stanowi źródło oszczędności. - Umożliwia współdzielenie zasobów informacyjnych, wspólny budżet i kontrolę wydatków, inwestycję w monitoring, zarządzanie kryzysowe, a także zmniejszenie kosztów telekomunikacyjnych - wylicza Artur Tracz, Account Manager w firmie Cisco.
Dodatkowych ułatwień związanych z rozwiniętą infrastrukturą telekomunikacyjną można wymienić co najmniej kilka. Chociażby łatwiejszą dostępność działań administracyjnoprawnych jednostek samorządu miejskiego, związanych z obsługą obywateli, firm, organizacji pozarządowych i współpracą z innymi organami administracji, które wymagają zapewnienia sprawnych form komunikacji i interakcji (e-urząd). Stan infrastruktury telekomunikacyjnej świadczy również o atrakcyjności danego regionu, podnosząc np. notowania miasta czy gminy w oczach potencjalnych inwestorów.

Niestety, Polska wciąż zajmuje odległe miejsca w statystykach dotyczących chociażby szerokopasmowego dostępu do internetu. Na taką sytuację wpływ mają głównie obszary słabo zurbanizowane, bowiem o ile w dużych i średnich miastach operatorzy telekomunikacyjni są w stanie zapewnić usługę, to w mniejszych miejscowościach dostarczenie takiej oferty stanowi już problem.

- Jest to związane nie tylko z brakiem infrastruktury teleinformatycznej - wyjaśnia Artur Tracz z Cisco. - W większości regionów Polski są dostępne sieci światłowodowe, stanowiące kręgosłup tej infrastruktury. Problemem jest natomiast część dostępowa, której jakość bywa różna, co powoduje, że szerokopasmowy dostęp do sieci jest niemożliwy.

Problem braku infrastruktury teleinformatycznej dotyczy głównie terenów nisko zurbanizowanych na tzw. Ścianie Wschodniej kraju. - W województwie podlaskim około 48 proc. gospodarstw domowych jest zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - alarmuje Piotr Guziewicz, dyrektor Departamentu Rozwoju Telefonii Dialog. - Są to obszary słabo zaludnione, zamieszkiwane przez ludność o małych dochodach, gdzie dodatkowo występuje niekorzystne ukształtowanie terenu, co pociąga za sobą wysokie koszty budowy sieci.

Inwestycje na terenach nie objętych dotychczas dostępem szerokopasmowym są o tyle utrudnione, że często są nieuzasadnione ekonomicznie w warunkach czysto komercyjnych i bez działań wspomagających ze strony samorządu terytorialnego rozbudowa sieci jest wręcz niemożliwa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP