Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BI: lepsze zarządzanie, bo lepszy dostęp do danych

Autor: opracowanie (ru)
31-10-2001 00:00

W gruncie rzeczy nie ma dużego polskiego przedsiębiorstwa, które nie korzystałoby z aplikacji klasy Business Intelligence. Zarządy firm muszą mieć możliwości tworzenia analiz i raportów we wszystkich płaszczyznach i na podstawie danych ze wszystkich newralgicznych działów.

Gigahurtownia w Polkolorze
Thomson Polkolor w Piasecznie systematycznie rozwija systemy wspomagania decyzji oparte o architekturę korporacyjnej hurtowni danych. Dotychczasowe rozwiązania współtworzone przy udziale spółki Infovide, dotyczyły zakładu w Piasecznie. Jednak najnowszy komponent - system analiz sprzedaży - ma wymiar międzynarodowy, obejmuje bowiem nie tylko zakłady w Piasecznie, ale również centralę w Paryżu oraz bliźniacze zakłady w Anagni we Włoszech i w Foshan w Chinach.
Dostaliśmy zlecenie z Centrali w Paryżu na budowę korporacyjnej hurtowni sprzedaży obejmującej zakłady w Europie i Chinach w oparciu o dane pochodzące z wdrażanego ostatnio systemu SAP R/3 - powiedział Andrzej Galik, szef Działu IT z firmy Thomson Polkolor Sp. z o.o. - Hurtownia powstaje w rekordowym tempie. Pierwsze raporty spodziewamy się opublikować już w pierwszym miesiącu po wdrożeniu systemu SAP.
Pierwsze prace przy budowie korporacyjnej hurtowni danych rozpoczęły się jeszcze w 1997 roku. W kolejnych etapach powstawały nowe data marty obejmujące następne dziedziny zarządzania firmą. W połowie 1999 roku przeprowadzono analizę, z której wynikało, że miesięcznie pracownicy firmy Thomson Polkolor poświęcają ponad 10 tysięcy roboczogodzin na opracowanie i rozsyłanie raportów. Raporty powstawały przy pomocy takich narzędzi jak Microsoft Excel, Access, Word, czy też przy pomocy specjalnie pisanych aplikacji.
Wyniki tej analizy były dla firmy wyzwaniem do zintensyfikowania prac nad budową jednolitego i spójnego systemu raportowania. Stworzono koncepcję systemu raportowania, w dużej mierze opartą na istniejącej już i stale rozwijanej korporacyjnej hurtowni danych. Celem było nie tylko zdecydowane obniżenie czasu poświęcanego na tworzenie raportów, ale ich standaryzacja, a co najważniejsze zastąpienie ręcznego tworzenia i rozsyłania raportów przez ich automatyczną publikację na stronach Intranetu. Określono dwie główne grupy użytkowników raportów (1) osoby, które interesuje korzystanie z gotowych raportów, (2) osoby, które te raporty przetwarzają, szukając odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytanie "dlaczego".
Cały system raportowania jest oparty na korporacyjnej hurtowni danych, która pozwala na tworzenie raportów jednorodnych, aktualizowanych w zależności od potrzeb raz dziennie lub raz w tygodniu. Dodatkowo z systemów transakcyjnych w odstępach co 15 minut aktualizowane są i publikowane automatycznie raporty produkcyjne.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP