PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bieńkowska, MRR: największym wyzwaniem jest polityka spójności na lata 2014-20

Autor: Jan Bazyl Lipszyc
27-07-2010 00:00 |  aktualizacja: 27-07-2010 08:59
Bieńkowska, MRR: największym wyzwaniem jest polityka spójności na lata 2014-20

Nasze największe wyzwanie to polityka spójności na lata 2014-20. Musimy się starać, aby dla Polski miała ona taki sam wymiar finansowy, jak do tej pory. Nie będzie to łatwe, ale mamy w tej dyskusji sojusznika, Niemcy - mówi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

- Od kilku lat Polacy bardzo liczą na pieniądze z Unii, a po powodzi oczekiwania, że Unia pomoże nam finansowo, jeszcze wzrosły. Z wstępnych szacunków szkód powodziowych wynika, że tylko na naprawę dróg będzie potrzeba 1,3 mld złotych, a całość strat jest wstępnie oceniana na 10-12 mld złotych. Na jak duże pieniądze z Unii możemy liczyć?
- Oczekiwania dotyczące pieniędzy z UE są rzeczywiście ogromne. Ale trzeba się liczyć z tym, że nawet jeśli oszacujemy szkody np. na 13 mld, to nie dostaniemy z Unii refundacji w takiej wysokości. Jesteśmy w połowie realizacji budżetu na lata 2007-13 i bardzo przyspieszyliśmy wykorzystywanie pieniędzy, które mamy do dyspozycji. Te pieniądze były Polsce bardzo potrzebne, zwłaszcza w kontekście spowolnienia gospodarczego. Jestem przekonana, że nadprogramowe środki, które dodaliśmy, m.in. w konkursach dla przedsiębiorców, pozwoliły polskim firmom przetrwać ten trudny okres. Jeśli natomiast mówimy o powodzi, to pomimo ścisłych ram narzuconych przez Komisję Europejską, istnieją pewne możliwości przesuwania pieniędzy wewnątrz programów na walkę z żywiołem.

- To były pieniądze w gestii samorządów czy rozdzielane centralnie?

- Jedna czwarta środków jest rozdysponowywana na poziomie regionalnym.

Dlatego zachęcaliśmy władze samorządowe do przesuwania środków na cele związane z usuwaniem skutków powodzi.

- Dostaliśmy jakieś dodatkowe pieniądze z Unii?

- Tak, dostaliśmy 633 mln euro nagrody z Komisji za lepsze niż szacowano wydatkowanie środków unijnych. Zdecydowaliśmy, że 50 mln euro, czyli ok. 200 mln złotych, przeznaczymy na odbudowę infrastruktury lokalnej dla 14 gmin najbardziej poszkodowanych w powodzi. Dostaną te pieniądze m.in. gminy Wilków, Cisek, Czechowice, Bieruń, Limanowa i Lanckorona. Ale to tylko część pieniędzy na odbudowę lokalnych dróg, mostów, szkół, ośrodków zdrowia itp. Łącznie rząd przeznaczył 600 mln złotych na zwalczanie skutków powodzi w najbardziej poszkodowanych gminach. Pozostałe 200 mln będzie pochodziło ze środków NFOŚ na odbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowę stacji uzdatniania wody i 200 mln złotych z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na pozostałe projekty. Do 30 czerwca gminy mają przedstawić listę projektów, które będziemy finansować.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP