PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biopaliwa - nadzieja i realia

Autor: Marcin Szczepański
14-05-2010 00:00 |  aktualizacja: 18-06-2010 12:40
Biopaliwa - nadzieja i realia
Zdaniem Roberta Gmyrka, dyrektora ds. alternatywnych źródeł energii w PKN Orlen, z realizacją Narodowego Celu Wskaźnikowego nie można zwlekać do ostatniego kwartału roku. 
- Żeby mieć pewność jego wykonania, musimy zagwarantować odpowiedni poziom sprzedaży w najlepszym okresie roku, jakim jest lato - podkreśla.

Dyrektywa UE dopuszcza zwiększenie zawartości biokomponentów w tradycyjnych paliwach do 7 proc. dla oleju napędowego i 10 proc. dla benzyn w miejsce dotychczasowych 5 proc. Nowelizacji przepisów w Polsce jak nie było, tak nie ma do tej pory.

Przyjęta w kwietniu 2009 r. Dyrektywa UE 2009/28/ WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych wprowadziła wiele zmian w istniejącym systemie wspierania OZE i przyczyniła się w Polsce do nawrotu dyskusji nad podstawowymi założeniami polityki w zakresie rynku biopaliw.
W efekcie zapisów dyrektywy każdy z krajów członkowskich do 30 czerwca tego roku przedstawić musi narodowy

plan działań na rzecz OZE, w którym sformułowane mają być sposoby osiągnięcia i narzędzia do monitorowania realizacji założeń. Założenia dyrektywy muszą z kolei zostać zaimplementowane do krajowych systemów prawnych do 5 grudnia tego roku.

Czasu nie ma więc zbyt wiele, a dyskusja, jaka rozgorzała w branży na temat postulowanych zmian, nie wróży szybkiego i kompromisowego załatwienia tej sprawy. Nowelizacji musi zostać poddana przede wszystkim Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych z sierpnia 2006 roku. Dokument ten w zgodnej opinii branży powinien zostać przystosowany do obecnych realiów rynku.

- Już w momencie uchwalania wiele jego zapisów wydawało się anachronicznych w stosunku do trendów rodzących się w Europie Zachodniej, a lata, które minęły od czasu przyjęcia ustawy, tylko te różnice pogłębiły - uważa Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W podobnym tonie wyraża się Tomasz Pańczyszyn, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw. Na tym jednak kończy się zgodność opinii organizacji zrzeszających głównych graczy na krajowym rynku biopaliw.

Trudno, coraz trudniej

Warto w tym miejscu przedstawić pokrótce, jak w ostatnich latach rozwijał się polski rynek biopaliw. Obrót paliwami z dodatkiem biokomponentów nabrał na dobre rozpędu dopiero w 2008 roku. Nie ma w tym oczywiście grama przypadku, bowiem ten właśnie rok był pierwszym, w którym krajowi producenci i importerzy paliw zobowiązani byli do obowiązkowego wprowadzania na rynek określonej ilości biokomponentów.

Wymóg ten, określany w skrócie jako NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy), wdrożony został w rozporządzeniu Rady Ministrów z czerwca 2007 roku i obejmuje swoimi postanowieniami lata 2008-13. Realizując roczne plany NCW, Polska do 2013 roku miała osiągnąć poziom ponad 7 proc. udziału biopaliw w paliwach transportowych.
Zdaniem Roberta Gmyrka, dyrektora ds. alternatywnych źródeł energii w PKN Orlen, z realizacją Narodowego Celu Wskaźnikowego nie można zwlekać do ostatniego kwartału roku. 
- Żeby mieć pewność jego wykonania, musimy zagwarantować odpowiedni poziom sprzedaży w najlepszym okresie roku, jakim jest lato - podkreśla.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP