Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biura projektowe: nastał czas ostrej konkurencji

Autor: Jarosław Maślanek
27-08-2009 00:00 |  aktualizacja: 04-09-2009 13:50
Biura projektowe: nastał czas ostrej konkurencji
<b>Dariusz Jędrychowski wiceprezes zarządu Fluor<br>
<br>
Odwaga się opłaca<br></b>
<br>
Czy kryzys nadal trwa? Pewne pozytywne sygnały są już widoczne. Jednak z drugiej strony, śledząc trudności gospodarcze ujawniające się w różnych regionach świata, nie sposób nie dostrzec, że wiele problemów wciąż jest jeszcze przed nami. Trzeba jednak zauważyć, że przecież w żaden sposób nie zniknęła potrzeba biznesowa dokończenia rozpoczętych inwestycji czy też startu tych nowo planowanych.<br>
<br>
Oczekuje tego również rynek materiałów i pracy, który jest teraz bardziej atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów.<br>
<br>
Wszyscy czekamy na moment, w którym te czynniki zainicjują nową falę ożywienia gospodarczego. Co ważne, inwestorzy wydają się mieć świadomość, że szybkość i pewna odwaga w podjęciu decyzji może, a nawet powinna postawić ich w uprzywilejowanej sytuacji na rynku inwestycji.<br>
<b>Arno Ruijtenbeek prezes zarządu Tebodin SAP-Projekt<br>
<br>
Ostrożniej i z doradcą<br></b>
<br>
Obserwujemy pewne sygnały świadczące o poprawie sytuacji na rynku, jednak w porównaniu z latami ubiegłymi wciąż podejmowanych jest niewiele decyzji o inwestycjach. Obecnie otrzymujemy więcej zapytań niż to miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch kwartałów. Nasi klienci uważnie analizują swoje inwestycje, jednak potrzebują nieco więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji o ich rozpoczęciu.<br>
<br>
W międzyczasie podejmują również alternatywne działania mające na celu zebranie wszelkich informacji potrzebnych do przygotowania jak najlepszych planów biznesowych.<br>
<br>
Dla nas oznacza to, że obecnie częściej uczestniczymy w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych przez klientów, pełniąc rolę konsultanta dla każdego rodzaju studium wykonalności. Cieszy nas to, ponieważ rola konsultanta jest jedną z ważniejszych, jakie oferujemy naszym klientom.

Kryzys spowodował wstrzymanie wielu inwestycji przemysłowych, konieczność ponownej analizy i wyboru korzystniejszej opcji ich przyszłej realizacji. Biura konstrukcyjne są już nie tylko partnerami przy poszczególnych etapach budowy, ale stają się konsultantami przygotowującymi przedsięwzięcia z myślą o końcu gospodarczej bessy.

Gorsza koniunktura w sektorze budowlanym spowodowała zaostrzenie konkurencji. Skończył się okres inwestycyjnej hossy, kiedy kompleksy przemysłowe lokalizowały w Polsce największe koncerny, a firmy wykonawcze i podwykonawcze mogły wybierać w przedsięwzięciach.
Wstrzymanie wielu inwestycji i brak decyzji o rozpoczęciu nowych spowodowały, że nawet najwięksi zmuszeni zostali do poszukiwania nowych zleceń, decydując się często na projekty jeszcze kilkanaście miesięcy temu leżące poza ich obszarem zainteresowania. Brak dużych zleceń to zagęszczenie list potencjalnych wykonawców.

- Do głosu dochodzą często małe biura projektowe, które wcześniej nie były rozpatrywane w większych inwestycjach przemysłowych - zauważa Grzegorz Wieczorek, project manager, Tebodin SAP-Projekt. - Dzisiaj, gdy inwestorzy szukają oszczędności na każdym etapie realizacji, cena oferowana przez mniejsze jednostki projektowe staje się na tyle atrakcyjna, aby zdecydować się na współpracę właśnie z nimi.

Nasz rozmówca zauważa, że gorsza koniunktura zredukowała liczbę zamówień ze strony inwestorów, którzy nieustannie czekają i analizują sytuację rynkową.

W związku z tym w wielu przypadkach wstrzymaniu uległ też początkowy etap przedsięwzięć, mianowicie projekt.

- Naszą specjalnością są szeroko rozumiane inwestycje przemysłowe. Jednak nie obserwujemy zmniejszenia aktywności w jakimś określonym segmencie, raczej mamy do czynienia z ogólnym spowolnieniem na rynku - zauważa Wieczorek.

Ostra korekta

W szafowaniu słowem kryzys ostrożny jest Dariusz Jędrychowski, wiceprezes zarządu firmy Fluor, według którego obecnie mamy do czynienia raczej z okresem gorszej koniunktury gospodarczej. Jednak i on zwraca uwagę na zaostrzenie konkurencji na rynku biur konstrukcyjnych.

- Odnotowujemy większą podaż niż generowany przez inwestorów popyt, ale sytuacja ta sprawia, że po latach wznoszącej się krzywej, branża ma teraz czas na to, aby lepiej przeorganizować posiadane siły i środki, a co za tym idzie lepiej przygotować się na ponowny wzrost tej krzywej - analizuje przedstawiciel Fluor.

Zmiany na rynku spowodowane ograniczeniem inwestycji np. w sektorze przemysłowym wymuszają na projektantach szukanie nowych segmentów do zagospodarowania.

Jak zauważa Jędrychowski, biura poszukują dla siebie nowych rynków zarówno w sensie geograficznym, jak i branżowym, inwestując w nowe, dotąd nie będące w ich porfolio technologie. Pozwala to na dywersyfikacje przyszłego portfela zamówień i lepsze przygotowanie się do kolejnych wahań koniunktury.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP