PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biznesmeni i naukowcy: trudny mariaż

Autor: Adam Brzozowski
20-01-2008 00:00 |  aktualizacja: 06-02-2008 10:15
Biznesmeni i naukowcy: trudny mariaż

Badania analizujące wyniki prac polskich naukowców wskazują, że powstaje bardzo mało innowacji i patentów, które trafiają do gospodarki. Nie możemy się pochwalić na świecie sukcesami.

W Polsce jest około 840 placówek naukowych zajmujących się szeroko rozumianymi pracami badawczo-rozwojowymi. Zatrudniają one w sumie ok. 80 tys. osób. Najwięcej (345) jest jednostek badawczych oraz badawczo-rozwojowych (257). Pozostałe to wyższe uczelnie i instytuty, w tym placówki Polskiej Akademii Nauk.
Czy dzięki temu potencjałowi Polska nauka jest innowacyjna i osiąga sukcesy?

Firma Ecorys Polska przygotowała na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dokument "Potencjał innowacyjny Polski - badanie pilotażowe". Wyniki tego raportu pozwalają się lepiej zorientować, jakie wyniki osiągają krajowe placówki badawcze. Analitycy przeprowadzili serię wywiadów z 105 osobami z 43 jednostek badawczo-rozwojowych, 31 instytutów naukowych PAN oraz 31 uczelni wyższych.

Respondenci zostali poproszeni o podanie liczby wytworzonych innowacji technicznych w ciągu ostatnich trzech lat. 9 proc. odmówiło odpowiedzi na pytanie. 40 instytucji przyznało, że w tym okresie nie wytworzyło żadnych innowacji technicznych, co stanowi 42 proc. badanych, którzy udzielili odpowiedzi na powyższe pytanie. Na podstawie uzyskanych wyników wyciągnięto wnioski, że najczęściej instytucje wprowadziły od 1 do 10 innowacji technicznych.

Respondenci zostali też poproszeni o podanie liczby innowacji technicznych wdrożonych w ciągu ostatnich trzech lat. 8 proc. badanych odmówiło odpowiedzi. Aż 45 proc. badanych udzieliło informacji, że w danym okresie nie wdrożyło żadnej innowacji technicznej. 38 proc. ankietowanych, którzy odpowiedzieli na pytanie, wdrożyło do 10 innowacji technicznych. 8 proc. badanych wdrożyło od 11 do 20 innowacji.

Warto też spojrzeć na wyniki ankiety dotyczącej liczby patentów sprzedanych w ciągu ostatnich trzech lat. Prawie sześć proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi. 74 proc. instytucji, które udzieliły odpowiedzi, nie sprzedało w ciągu trzech lat żadnego opracowanego przez siebie patentu. 23 proc. respondentów sprzedało do 10 patentów. Od 11 do 20 patentów sprzedał 1 proc. badanych, a powyżej 20 patentów sprzedało 2 proc. respondentów.

Analizując liczbę sprzedanych patentów można również zróżnicować wyniki ze względu na typ instytucji naukowo-badawczych. W przypadku Instytutów Naukowych PAN (w analizowanej próbie jest ich 31) 90 proc. instytutów nie sprzedało żadnego patentu, 10 proc. sprzedało do 10 patentów. W grupie JBR-ów 67 proc. nie sprzedało żadnego opracowanego przez siebie patentu, pozostałe 30 proc. sprzedało do 10 patentów, a 3 proc. respondentów sprzedało od 11 do 20 patentów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP