Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bogdanka na parkiecie

Autor: Jerzy Dudała
10-07-2009 00:00 |  aktualizacja: 28-08-2009 13:05
Bogdanka na parkiecie

25 czerwca Lubelski Węgiel Bogdanka zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka sprzedała akcje za przeszło pół miliarda złotych i może myśleć o dalszym rozwoju oraz umacnianiu rynkowej pozycji.

Skarb Państwa planuje w pełni sprywatyzować Lubelski Węgiel Bogdankę - mówi minister skarbu Aleksander Grad.
- Wystąpiłem już o zmianę strategii dla górnictwa węgla kamiennego, żeby Bogdanka została w pełni sprywatyzowana i by akcje Skarbu Państwa znalazły w przyszłości odpowiedniego inwestora.

Liczę, że uda się to zrealizować w 2010 roku. Jak dotąd, nie wiadomo, czy resort skarbu będzie szukał dla Bogdanki inwestora branżowego. Oferta publiczna Bogdanki cieszyła się sporym zainteresowaniem inwestorów.

Średnia stopa redukcji zapisów na akcje w transzy indywidualnej wyniosła 88,75 proc. W transzy inwestorów instytucjonalnych inwestorom finansowym przydzielono wszystkie 9 mln akcji. Łącznie Bogdanka przydzieliła 11 mln akcji, czyli wszystkie nowo emitowane papiery.

Cena emisyjna akcji wynosiła 48 zł, stąd wartość oferty wyniosła 528 mln zł. Środki z oferty zostaną przeznaczone na budowę nowej oraz modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów, co pozwoli spółce podwoić produkcję węgla od 2014 roku. Bogdanka posiada ok. sześcioprocentowy udział w krajowym rynku węgla kamiennego.

Nie zawiedli drobni inwestorzy, nie zawiodły również instytucje finansowe.

Pierwsi otrzymają 11 na 100 zamówionych akcji, z kolei instytucje objęły wszystkie oferowane im papiery. Dzięki temu Bogdanka będzie mogła z dobrej kopalni stać się kopalnią jeszcze lepszą i bardziej nowoczesną. Cena emisyjna wyniosła 48 zł. Bogdanka pozyskała 528 mln zł - to bardzo przyzwoity wynik w tych trudnych czasach.

- Jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni - ocenia rozpromieniony Mirosław Taras, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

- To dowód na to, że spółki z solidnymi fundamentami oraz jasno wytyczonymi celami mogą znaleźć nabywców na swoje akcje nawet i w tych trudniejszych czasach. Bogdanka jest zdecydowanie jednym z najlepszych przedsiębiorstw działających w sektorze wydobywczym w Polsce. Środki uzyskane z emisji umożliwią nam tę pozycję umocnić, a także, co najważniejsze, zrealizować ambitny plan inwestycyjny. Jego realizacja będzie gwarancją systematycznego wzrostu wartości naszej spółki dla akcjonariuszy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP