Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bolesław śmiało oszczędza

Autor: Dariusz Ciepiela
12-07-2008 00:00
Bolesław śmiało oszczędza

W Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław udział energii elektrycznej w ogólnych kosztach produkcji przekracza 20 proc. Zwiększanie efektywności energetycznej jest więc jednym z kluczowych czynników decydujących o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Początki działań energooszczędnych w Zakładach Bolesław sięgają roku 1997, kiedy zaczęto realizować „Program Restrukturyzacji Przedsiębiorstwa”, którego celem strategicznym była głęboka restrukturyzacja w obszarze techniczno-technologicznym, ekonomicznym, finansowym, majątkowym i organizacyjnym, zmierzająca do poprawy jego efektywności i stworzenia przedsiębiorstwa konkurencyjnego w warunkach rynkowych. Przeprowadzenie inwestycji o wartości 20 mln dolarów pozwoliło na uzyskanie cynku najwyższej czystości oraz zapewniło bardzo dobre parametry produkcyjne.
W wyniku restrukturyzacji zatrudnienie zmniejszyło się z 5,5 tys. osób do 1,8 tys., produkcja wzrosła z 65 do 75 tys. ton cynku rocznie, a zużycie energii zmalało z 640 GWh do 525 GWh rocznie.

W Zakładach Bolesław rozpoczęto już realizację „Planu strategicznego spółki na lata 2007-2016”, którego głównym celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych z 75 do 100 tys. ton cynku elektrolitycznego rocznie.

Realizacja planu strategicznego ma poprawić ekonomikę prowadzonej działalności i pozwolić na osiągnięcie parametrów technologicznych na najwyższym światowym poziomie oraz na dalszą poprawę wskaźników efektywnościowych i zmniejszenie energochłonności.

Kopalnia wody

W ZGH Bolesław cykl produkcyjny rozpoczyna się od wydobycia rud cynku i ołowiu ze złóż Pomorzany. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo silne zawodnienie. Dolomity będące nośnikiem rudy stanowią zbiorniki wód podziemnych, które należy zdrenować i odpompować na powierzchnię. Funkcjonowanie kopalni wymaga utrzymywania rozbudowanego systemu odwadniania w postaci dziesiątków kilometrów chodników wodnych, czterech komór pomp głównego odwadniania oraz całej infrastruktury technicznej pod ziemią i na powierzchni. Pociąga to za sobą konieczność ponoszenia wysokich kosztów stałych obciążających wydobycie rudy cynkowo-ołowiowej, w szczególności związanych z energią elektryczną. Roczne jej zużycie na odpompowanie wody przekracza 110 GWh.

Po rozdrobnieniu ruda poddawana jest procesowi flotacji, przez co uzyskuje się koncentraty: blendowy, galenowy i kolektywny cynkowo-ołowiowy. Koncentrat blendowy trafi a do huty cynku, gdzie przechodzi

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP