Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Boom na materiały budowlane nadejdzie później

Autor: Tomasz Elżbieciak
04-07-2015 09:21
Boom na materiały budowlane nadejdzie później

foto: Michał Oleksy

Najwięksi producenci cementu w Polsce Sprzedaż cementu ogółem (mln ton) Produkcja kruszyw naturalnych (mln ton) Produkcja betonu towarowego (mln m szesc.)

Rok 2015 miał być dla producentów materiałów budowlanych preludium do dużych wzrostów. Te mogą jednak nadejść później niż oczekiwano.

Nieco pesymistyczne nastroje w branży są związane z wolniejszym niż przewidywano wdrażaniem do realizacji kluczowych dla budownictwa projektów infrastrukturalnych. Przede wszystkim dotyczy to budowy kolejnych odcinków dróg szybkiego ruchu, a także modernizacji i rewitalizacji szlaków kolejowych.
Plany na uwięzi

W ramach budżetu UE na lata 2014-20 drogowcy zaplanowali wydatki na poziomie 93 mld zł, a kolejarze szacują swoje nakłady inwestycyjne na co najmniej 50 mld zł. Choć GDDKiA już w 2013 r. zaczęła ogłaszać przetargi na nowe przedsięwzięcia, to wiele projektów wciąż nie może ruszyć zdecydowanie do przodu.

Powód: brak zatwierdzonego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który ostatecznie dawałby zielone światło wielu przedsięwzięciom, i ułatwiłby GDDKiA zaplanowanie budżetu. Z rządowych zapowiedzi wynika, że Program najwcześniej zostanie zatwierdzony we wrześniu 2015 r.

Sytuacja w drogownictwie wygląda jednak o wiele bardziej optymistycznie niż w kolejnictwie, gdzie zarządca infrastruktury, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, skupia się jeszcze na zakończeniu projektów współfinansowanych z budżetu UE na lata 2007-2014.

Ambitne plany na nową unijną perspektywę znajdują się w fazie studiów wykonalności i prac projektowych. Do ogłoszenia przetargów na roboty budowlane i rozpoczęcia prac na szlakach kolejowych trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

Cementownie mielą powoli

Federico Tonetti, prezes Lafarge w Polsce, wskazuje, że pierwsze miesiące tego roku były przebiegły zgodnie z oczekiwaniami i przyniosły spółce niewielki wzrost. Mniej optymistycznie zapowiadają się natomiast kolejne. Dotyczy to nie tylko cementowni, ale także kopalni kruszyw i wytwórni betonu towarowego.

- Prawdopodobnie każdy z tych trzech rynków okaże się słabszy niż oczekiwaliśmy. Najmniej dotyczyć do będzie rynku kruszyw. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest opóźnienie realizacji dużych projektów, szczególnie infrastrukturalnych - mówi Tonetti.

W ocenie zarządu spółki Lafarge cały 2015 r. zakończy się dla producentów wzrostem, ale będzie on niższy niż oczekiwano. Dotychczas zakładano, że cementownie zwiększą sprzedaż o 5-6 proc., czyli do około 16 mln ton. Przy czym warto przypomnieć, że młyny w krajowych zakładach są w stanie przemielić ponad 24 mln ton cementu rocznie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP