Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Boryszew: z kryzysu w sukces

Autor: Marcin Szczepański
11-11-2010 00:00
Boryszew: z kryzysu w sukces
- Kryzys ekonomiczny był okazją do przeprowadzenia niezwykle korzystnych transakcji. Okazją tym większą, iż wchodzimy w jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów globalnej gospodarki - komentuje przejęcie zakładów Grupy Maflow Roman Karkosik. Dane finansowe Grupy Boryszew (w tys. zł) Kurs akcji Grupy Boryszew w latach 2006-2010

Najnowsze dzieje Boryszewa to spektakularny proces restrukturyzacji realizowany pod presją kryzysu i... zakończony mocnym wejściem w nową branżę. Nie ma w tym jednak żadnej magii. Operacja ma twarde biznesowe podstawy.

W 2007 roku Boryszew, jedna z większych grup przemysłowych w naszym kraju, boleśnie zaczęła odczuwać nadchodzący kryzys. Wyniki finansowe grupy nie były co prawda najgorsze, ale poziom zadłużenia przekraczał próg bezpieczeństwa.
W tym czasie w spółce zapadło kilka decyzji, które miały bezpośrednie przełożenie na to, jak firma wygląda obecnie.

Z początkiem lipca prezesem zarządu Boryszewa została Małgorzata Iwanejko, była prezes ZA Puławy, związana z tą spółką od lat. Stworzono nowy zespół menedżerów operacyjnych. Bez drastycznych zmian problemy spółki mogły się pogłębiać.

- Na koniec 2007 roku zadłużenie Grupy Boryszew było na poziomie ponad miliarda złotych. W ciągu dwóch i pół roku zostało spłacone prawie 500 mln zł zobowiązań odsetkowych i obecnie wskaźnik zadłużenia do kapitalizacji wynosi jedynie 30 proc. Liczymy, że w tym roku uda się jeszcze ten wskaźnik zmniejszyć - mówi nam prezes Boryszewa.

Bolesne, ale konieczne

Przyznaje jednak, że proces ten nie był łatwy, a spółka w tym czasie musiała mocno zaciskać pasa. Pomimo fali krytyki, jaka spadła na instytucje finansowe, prezes Iwanejko stwierdza, że bez współpracy z ich strony żaden program naprawczy nie miałby szans powodzenia. - Podkreślałam wielokrotnie, że w restrukturyzacji zadłużenia bardzo pomógł nam, dzięki swojej elastyczności, bank PKO BP SA. Szkoda tylko, że tego samego nie można powiedzieć o innych instytucjach finansowych.

Zadłużenie, jak również niekorzystne otoczenie rynkowe, wymuszało konieczność przeprowadzenia głębokiej restrukturyzacji w spółkach grupy. - W ciągu kilku miesięcy dokonaliśmy szczegółowej analizy ekonomicznej, a następnie zostały przygotowane przez nas bardzo precyzyjne plany działań dla wszystkich aktywów Grupy Boryszew.

Zostały określone prawdopodobne zagrożenia przy utrzymaniu niezmienionego profilu działalności i sposoby stopniowej eliminacji tych zagrożeń. Z perspektywy czasu widać, że zrobiliśmy to w sposób niemal idealny - zapewnia Małgorzata Iwanejko.

Szczegółowa diagnoza sytuacji ostatnich pięciu lat w Hucie Szopienice dokonana na złożonych modelach wykazała, że są to obszary strukturalnie nierentowne. Efekt - decyzja o zamknięciu zakładu.

- Podobna sytuacja miała miejsce w Elanie, gdzie konkurencyjny import tanich produktów z krajów azjatyckich wyeliminował z rynku część naszych odbiorców, a wielu znalazło się na krawędzi bankructwa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP