Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branże z perspektywą


18-12-2005 00:00

Górnictwo, energetyka, hutnictwo – to branże powiązane ze sobą siecią zależności. Ostatnia konferencja z cyklu „Zmieniamy Polski Przemysł” była okazją do dyskusji o problemach i szansach rozwoju sektorów górniczego, paliwowo-energetycznego i hutniczego w Polsce. W konferencyjnych debatach uczestniczyli politycy, niezależni eksperci i przedstawiciele największych firm z poszczególnych sektorów.

Jeden z dyskutantów, europarlamentarzysta Jerzy Buzek, przypomniał podczas konferencji „Zmieniamy Polski Przemysł”, że Polska produkuje ok. 60 proc. węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, przy imporcie ropy i gazu z niepewnych politycznie regionów i przy niestabilnych cenach, trzeba oprzeć polską elektroenergetykę na węglu, pod warunkiem, że jego wydobycie będzie opłacalne.
Buzek zwrócił także uwagę na europejskie uwarunkowania wykorzystania węgla związane z koniecznością radykalnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jego zdaniem szansą dla polskiej energetyki jest włączenie się w europejski projekt badawczy na rzecz tzw. zeroemisyjnej elektrowni opartej o paliwa kopalne, głównie węgiel.

Konferencja „Zmieniamy Polski Przemysł” okazała się także świetnym forum do dyskusji o perspektywach polskiego koksownictwa – sektora, o którym wiele się mówi, w którym ruszają duże programy inwestycyjne. Przedstawiciele największych podmiotów branży przekonywali, że niższe ceny koksu nie zachwieją opłacalnością produkcji, która zapewni finansowanie rozpoczętych projektów.

Prezes Polskiego Koksu (największego polskiego eksportera tego produktu), Józef Mielnikiewicz, prezentując globalne dane o rynku, przekonywał, że zapotrzebowanie na koks będzie rosnąć.

Według prezesa Koksowni Przyjaźń Lucjana Norasa, to ubiegły rok, w którym ceny koksu osiągnęły rekordowy poziom, był nietypowy, natomiast obserwowany w tym roku stopniowy spadek cen koksu to zjawisko naturalne, a koks ma przed sobą stabilną perspektywę, związaną z prognozowanym wzrostem produkcji stali.

– W najbliższych dniach powołany przez Ministerstwo Skarbu Państwa doradca prywatyzacyjny przekaże resortowi prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ( JSW) – poinformował prezes spółki, Leszek Jarno podczas katowickiej konferencji. Prezes wyraził opinię, że prywatyzacja spółki w formie skierowania mniejszościowego pakietu jej akcji na giełdę, przy zachowaniu kontroli właścicielskiej państwa, ma ekonomiczny sens.

– Prywatyzacja nie wyklucza kontroli państwa. PiS mówi o zachowaniu kontroli, a państwo ma wiele różnych instrumentów, aby oddziaływać na przemysł (...). Na pewno więc PiS będzie prowadzić prywatyzację, choć trudno na razie powiedzieć, w jakim zakresie – powiedział uczestniczący w konferencji poseł PiS Tadeusz Wita.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP