Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Budownictwo przemysłowe - szansa dla gospodarki

Autor: Zofia Bolkowska (pracownik naukowy Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Warszawie)
20-09-2000 00:00

Budownictwo stanowi pochodną inwestycji, które zależą od ogólnej kondycji gospodarczej oraz dostępności środków przeznaczonych na inwestycje. Lata 1994 - 98 to okres ożywienia działalności inwestycyjnej- roczne tempo wzrostu inwestycji wynosiło 15 - 20%. Nakłady na zakup maszyn i urządzeń wzrastały szybciej niż na budynki i budowle, co wpływało korzystnie na zmiany w strukturze technicznej nakładów. Jest to tendencja pożądana z uwagi na bardzo duże potrzeby w zakresie modernizacji i restrukturyzacji wielu dziedzin gospodarki, a szczególnie dla wspomagania zmian strukturalnych w przemyśle.
W 1999 r. odnotowano spadek tempa wzrostu inwestycji do 6%, przy czym największe "załamanie" inwestycji wystąpiło w przemyśle, natomiast inwestycje rosły w dziedzinach o dużym udziale kapitału zagranicznego (np.w obiektach handlowych o 33%,w gospodarce magazynowej o 17%). Zahamowanie inwestycji w przemyśle zagraża spowolnieniem restrukturyzacji gospodarki.
Około 50% nakładów inwestycyjnych przeznacza się na przemysł, jednakże w 1999 r. utrzymywała się obserwowana już wcześniej tendencja zmniejszającego się udziału przemysłu w inwestycjach ogółem (z 54% w 1997 r. do 46% w 1999 r.).
W 1999 r. najwięcej inwestowały przemysły: energetyczny (prawie 1/4 wszystkich nakładów na przemysł), ponadto inwestowano w wytwarzanie artykułów spożywczych, pojazdy mechaniczne, przemysł drzewny, papierniczy i meblarski, mineralne materiały budowlane, przetwórstwo ropy naftowej, przemysł chemiczny.
Były to przede wszystkim dziedziny, w których zaangażowane są inwestycje zagraniczne, bądź opracowane i realizowane są programy restrukturyzacji. Pomimo osłabienia tempa inwestowania w takich dziedzinach jak energetyka, przetwórstwo ropy naftowej, przemysły mineralne, produkcja artykułów spożywczych - wysokie kwoty angażowano w inwestycje rozpoczynane.
Na popyt inwestycyjny wpływał kapitał zagraniczny. Polska postrzegana była przez inwestorów zagranicznych jako kraj bezpieczny i atrakcyjny gospodarczo. Według stanu na koniec 1999 r. bezpośrednie inwestycje zagraniczne ulokowane w Polsce wynosiły 38,9 mld dolarów, podczas gdy w 1997 r. nie przekraczały 20 mln dolarów.
Aktywność kapitału zagranicznego jest bardzo zróżnicowana w odniesieniu do poszczególnych dziedzin. Największe kwoty lokowane są w przemyśle przetwórczym, jednakże ostatnio inwestorzy zagraniczni wykazują rosnące zainteresowanie sektorem finansowym, budownictwem i nadal handlem.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP