PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Centra badawczo-rozwojowe drogą ku innowacyjności?

Autor: Wojciech Kwinta
31-05-2015 10:27 |  aktualizacja: 31-05-2015 08:34
Centra badawczo-rozwojowe drogą ku innowacyjności?

foto: andrzejwawok.com, Piotr Waniorek, Paweł Pawłowski, Sz andr zejwawok.com ymon Jankowski / Żelazna Studio, mater iały prasowe, fotolia

Polska: nakłady na badania i rozwój Nakłady wewnętrzne na działalność B+R według źródeł finansowania (w proc.)

Rosną nakłady przemysłu na badania i rozwój. Tyle że wciąż daleko nam nawet do europejskich średniaków. Czy źródeł nowych impulsów należy szukać w centrach badawczo-rozwojowych?

Jak wynika z najświeższych danych GUS, wewnętrzne nakłady na badania i rozwój, czyli te, które przedsiębiorstwa poniosły na własną działalność w tym zakresie, przekroczyły 14,4 mld zł. Dużo to, czy mało? Relatywnie mniej niż rok wcześniej: 0,87 proc. PKB; w porównaniu z 0,89 proc., które zanotowano w roku 2012. Wydatki na działalność B+R nie nadążyły za wzrostem PKB. Źle. Gdzie szukać optymizmu?
- Dzięki polityce stymulowania aktywności przedsiębiorców, wydatki sektora prywatnego na badania i rozwój w roku 2013 r. wzrosły kolejny raz z rzędu. Były o prawie 18 proc. wyższe niż w 2012 r. - urosły o 950 mln zł. W ciągu ostatnich trzech lat powiększyły się aż o około 80 proc. - komentuje Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rośnie też, o kilka procent rocznie, liczba zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych. A także liczba firm deklarujących taką działalność. W latach 2009-13 zwiększyła się ona trzykrotnie: z 842 do 2467. Choć wciąż jest ich niezbyt wiele, wyraźnie rysująca się tendencja wzrostowa dowodzi, że przedsiębiorcy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, iż niskie koszty i ceny to już za mało, by konkurować na polskim i obcym rynku.

I jeszcze jedna informacja statystyczna: największy udział w finansowaniu działalności B+R wciąż ma sektor rządowy, ale w 2013 r. już 37,3 proc. przeznaczonych na nią nakładów poniosły same przedsiębiorstwa. O 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W ogonie

Polskie nakłady na działalność badawczo-rozwojową stanowią jedynie 1,26 proc. wszystkich unijnych wydatków na ten cel. Pod względem udziału środków na B+R w PKB lokujemy się zaledwie na 20. pozycji. Wskaźnik 3 proc., wskazany jako cel przez Komisję Europejską, osiągnęły na razie tylko Finlandia, Szwecja i Dania. Za to w tabeli wzrostu nakładów na prace badawczo-rozwojowe plasujemy się za Maltą, Słowacją, Estonią, Łotwą - z tempem wydatków w latach 2009- 13 na poziomie 12,3 proc.

W rankingu tysiąca unijnych firm najwięcej łożących na B+R uwzględniono Asseco Poland - 577. pozycja z ponad 18,5 mln euro rocznie, a także Netię, Bank Ochrony Środowiska i Comarch. Według raportu Komisji Europejskiej "2014 EU Industrial R&D Investment Scoreboard", najwięcej na świecie wydaje Volkswagen: ponad 11,7 mld euro rocznie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP