Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Centra Usług Wspólnych, czyli razem taniej

Autor: Jarosław Maślanek
21-09-2010 00:00
Centra Usług Wspólnych, czyli razem taniej
- Powodem utworzenia Centrum Usług Wspólnych EdF Polska było ujednolicenie i zintegrowanie wielu funkcji operacyjnych, wykonywanych dotychczas niezależnie w dziesięciu spółkach grupy - twierdzi Philippe Castanet, prezes zarządu EdF Polska. <b>Artur Jeziorowski<br>
Ernst&Young</b><br><br>

Potrzebny lider Na wdrożenie centrów usług wspólnych decydują się organizacje działające w zasadzie we wszystkich branżach i sektorach, w tym także w sektorze przemysłowym. Zazwyczaj realizują te same procesy w modelu rozproszonym, w wielu lokalizacjach, z powielonym aparatem zarządczym i z niedoskonałą kontrolą centralną. W porównaniu z innymi podmiotami gospodarczymi wykazują się niską efektywnością kosztową i procesową funkcji. Decydują się na optymalizację procesów i funkcji oraz ograniczenie kosztów działań, szczególnie w obrębie funkcji wsparcia. Jest kilka czynników kluczowych dla udanego wdrożenia SSC. Pierwszym jest stworzenie wiarygodnego business case - analizy opłacalności określającej cele reorganizacji i plan dojścia. Konieczne będzie też wyznaczenie silnego przywództwa i aktywnych liderów zmian wspieranych przez sprawne decyzje sponsorów przedsięwzięcia i właściwy system motywacyjny. Wśród procesów realizowanych w centrach usług wspólnych przeważają dziś te wspierające działalność kluczową, a więc m.in. procesy finansowo-księgowe, usługi teleinformatyczne oraz procesy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Centra Usług Wspólnych pozwalają na ograniczenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dużych, o rozproszonej terytorialnie strukturze. Do centrów przekonuje się coraz więcej podmiotów z sektora przemysłowego.

Powodem utworzenia Centrum Usług Wspólnych w EdF Polska było ujednolicenie i zintegrowanie wielu funkcji operacyjnych, wykonywanych dotychczas niezależnie w dziesięciu spółkach grupy. Projektem objęte zostały Elektrownia Rybnik, Elektrociepłownie Wybrzeże, Elektrociepłownia Kraków, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, Toruńska Energetyka Cergia, Elektrociepłownia Zielona Góra, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu, Everen, Energokrak oraz EDF Polska.
Centrala Centrum Usług Wspólnych zlokalizowana jest w Krakowie. - Jesteśmy dużą grupą w Polsce i ten projekt pozwoli nam osiągnąć wszelkie korzyści wynikające z jej wielkości - zapewnia Philippe Castanet, prezes zarządu EdF Polska. - Utworzenie Centrum Usług Wspólnych to również kluczowy etap w procesie budowy silnej Grupy EdF w Polsce, zdolnej do skutecznego konkurowania na krajowym rynku energii.

Centralizacja i synergia

Zdaniem prezesa Castaneta, podstawowym celem, który przyświecał utworzeniu CUW, było uzyskanie efektu synergii.

Centrum zapewnia spółkom obsługę m.in. w zakresie finansowania, krótkookresowego zarządzania środkami pieniężnymi, rachunkowości, controllingu, budowania systemów informatycznych, zakupu sprzętu i oprogramowania, wyboru dostawców, zarządzania umowami, zarządzania gospodarką materiałową oraz zarządzania procesami inżynieryjnymi w spółkach Grupy EdF w Polsce.

- Centrum Inżynierii to nowatorskie rozwiązanie polegające na utworzeniu zespołu złożonego z najlepszych inżynierów ze spółek grupy, odpowiadającego za przedsięwzięcia remontowe, modernizacyjne i rozwojowe, co umożliwi zarówno obniżenie kosztów remontów i eksploatacji urządzeń wytwórczych, jak również skuteczne realizowanie działań rozwojowych EdF w Polsce - wyjaśnia Philippe Castanet.

Ponadto powołano dział badawczo-rozwojowy, który w powiązaniu z działem badawczo-rozwojowym EdF i we współpracy między innymi z polskimi uczelniami będzie odpowiadał za analizę przyszłych uwarunkowań i minimalizowanie ryzyk eksploatacyjnych związanych z nowymi, środowiskowymi i technologicznymi wyzwaniami dla grupy w Polsce. - Naszym największym wyzwaniem związanym z utworzeniem Centrum jest osiągnięcie efektów synergii związanych z wielkością w Polsce - mówi Philippe Castanet. Chodzi także o skorzystanie z naszych dużych możliwości zakupów urządzeń i materiałów.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP