Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa: czas na zmiany

Autor: Renada Dudała
14-07-2004 00:00
Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa: czas na zmiany

Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa znalazła sposób na funkcjonowanie na niełatwym rynku odczytując jego potrzeby i trafnie przewidując zmiany koniunktur. W ślad za restrukturyzacją finansową, zmianami w strukturze zatrudnienia i w zarządzaniu idą działania służące dywersyfikacji działalności.

Przez kilkadziesiąt lat działalności Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa pozostawała głównym, czasem jedynym przedsiębiorstwem zaopatrującym przemysł hutniczy w surowce i materiały. Zapoczątkowane z końcem lat osiemdziesiątych przemiany gospodarcze odbiły się negatywnymi skutkami w działalności krajowego hutnictwa. Zmniejszyło się zapotrzebowanie na produkty hutnicze. Przestarzałe technologicznie hutnictwo z wysokimi kosztami produkcji oraz niższą jakością nie było w stanie sprostać zagranicznej konkurencji. W efekcie znacząco obniżyła się produkcja wyrobów hutniczych, a tym samym zmniejszyły się ilości dostaw surowców do polskich hut. Skutki tego regresu znalazły szybko swoje odbicie wśród partnerów hutnictwa, w tym w działalności CZH.
Kryzys czyli szansa
Dodatkowo, na początku lat dziewięćdziesiątych pojawili się pierwsi konkurenci CZH, firmy prywatne i spółki akcyjne, te ostatnie z dużym zapleczem kapitałowym, pozwalającym na większą elastyczność działania. Lata 1998 i 1999 zakończone stratą finansową były dla CZH sygnałem do rozpoczęcia programu naprawczego firmy. Ówczesny zarząd nie zdołał opracować skutecznej koncepcji ratowania firmy. W 1999 roku wojewoda śląski powołał zarząd komisaryczny w związku z trudną sytuacją finansową firmy. Przeprowadzono restrukturyzację wszystkich obszarów działalności firmy. Firma w krótkim czasie wyszła z kłopotów i zaczęła przynosić zyski. W ubiegłym roku zwiększyła obroty o ponad 60 proc, do 250 mln zł, a uzyskany zysk netto wyniósł 2 mln zł.
Kluczem do sukcesu była zmiana sposobu zarządzania firmą. Z chwilą wprowadzenia zarządu komisarycznego strata firmy wynosiła ponad 35 mln zł, a wymagalne zobowiązania blisko 80 mln zł. Ze względu na zaległości płatnicze dostawcy grozili wstrzymaniem dostaw, co doprowadziłoby do upadku firmy. W latach 1998-99 przychody obniżyły się z 312 mln zł do 220 mln, czyli o 30 proc, natomiast koszty uległy obniżeniu z 310 mln zł do 246 mln zł, czyli o 20 proc. Spadek przychodów był znacznie wyższy niż spadek kosztów. Obroty surowcami dla hutnictwa zmniejszyły się w 1999 roku o kolejne 27 mln zł. Łączne obroty CZH ze sprzedaży surowców spadły o 80 mln zł, czyli o 31 proc. Centrala miała poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Styl zarządzania i struktura organizacyjna firmy nie przystawały do konkurencyjnego otoczenia, w którym działała firma. Źle zarządzano zasobami firmy. Majątek przedsiębiorstwa przynosił znaczne straty.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP