Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Centrozap – odbudowa

Autor: Jerzy Dudała
10-01-2005 00:00
Centrozap – odbudowa
Ireneusz Król, prezes Zarządu Centrozap SA

Centrozap, funkcjonujący na rynku od przeszło pięćdziesięciu lat, domaga się od Skarbu Państwa odszkodowania na sumę ponad 77,7 mln zł. Zdaniem szefostwa firmy pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej zażądali o 70 mln złotych za dużo i naruszyli prawo, co w konsekwencji zaowocowało wydaniem decyzji, które niemal doprowadziły do bankructwa przedsiębiorstwa.

– Na razie domagamy się odszkodowania w wysokości ponad 77,7 mln zł – mówi prezes Zarządu Centrozapu, Ireneusz Król. – Przed Sądem Rejonowym w Bytomiu toczy się proces karny w sprawie handlu oprogramowaniem Katia dla Windows. Jeśli dojdzie do uniewinnienia byłych pracowników Centrozapu lub umorzenia sprawy, to będziemy się oczywiście domagać wyższej kwoty. Sąd karny bada wszelkie aspekty tej sprawy, na co nie miał wcześniej czasu inspektor Urzędu Kontroli Skarbowej (rozmowa z prezesem Królem odbyła się 1 grudnia 2004 r. – przyp. J.D.).
Przypomnijmy: chodzi o handel oprogramowaniem Katia dla Windows, który Centrozap prowadził na zlecenie firm krajowych z przedsiębiorstwami z zagranicy w latach 1994-95 oraz o handel radiometrami w roku 1996. To właśnie w związku z realizacją tych przedsięwzięć Centrozapowi zarzucono wyłudzenie podatku VAT.


Trzęsienie ziemi


W 2000 r. firmą wstrząsnęła decyzja Inspektora Kontroli Skarbowej oraz I Urzędu Skarbowego w Katowicach. Centrozapowi zarzucono, że transakcje dotyczące Katii dla Windows były pozorne i miały na celu wyłudzenie VAT-u. Podobną decyzję spółka otrzymała w 2002 r. w odniesieniu do handlu radiometrami. Zdaniem szefostwa Centrozapu urzędnicy skarbowi w ogóle nie zwracali uwagi na publiczny charakter spółki, a co za tym idzie na obowiązek podania do publicznej wiadomości w formie komunikatów giełdowych informacji o wysokości rzekomych zaległości podatkowych. W październiku 2000 r. zarząd Centrozapu był zmuszony – w związku z decyzją organów skarbowych odnośnie podatku VAT wynikającego z handlu oprogramowaniem Katia dla Windows – utworzyć rezerwy na potencjalne zobowiązania w wysokości 80 mln zł. Zarząd spółki postanowił też utworzyć kolejną rezerwę na kwotę 36 mln zł w związku z wszczęciem przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach i Urząd Kontroli Skarbowej postępowania odnośnie handlu radiometrami. Ponadto utworzone zostały rezerwy w wysokości prawie 31 mln zł w związku z udzielonymi przez Centrozap poręczeniami spłaty pożyczek dla Huty Batory na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także dla Zabrzańskich Zakładów Koksochemicznych na rzecz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Huty Baildon na rzecz ING Banku Śląskiego.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

Ireneusz Król, prezes Zarządu Centrozap SA  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP