Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Centrozap nową inwestycją Jupitera

Autor:
18-06-2001 00:00

17 kwietnia br. odbyła się w Katowicach konferencja prasowa podsumowująca pierwszy rok działalności Jupiter NFI SA. Akcje Jupitera zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych wiosną ubiegłego roku.

Fundusz powstał w wyniku połączenia 3 NFI SA i XI NFI SA. Była to pierwsza kapitałowa konsolidacja na rynku NFI, dzięki czemu znacznie zwiększyła się skala działalności Jupitera. W końcu ubiegłego roku kapitalizacja rynkowa funduszu wynosiła 324.606 tys. złotych, a wartość aktywów netto 441 mln złotych, co stanowiło niemal 15% łącznej wartości aktywów netto całego rynku NFI. Wśród nowych inwestycji Jupitera znalazł się katowicki Centrozap SA. Przedsiębiorstwo obchodziło niedawno 50-lecie działalności.
Borykający się z problemami związanymi z restrukturyzacją Centrozap SA jest największą firmą zajmującą się pośrednictwem w handlu wyrobami hutniczymi oraz budownictwem przemysłowym. Prywatyzacja Centrozapu rozpoczęła się przed 6 laty. Zaoferowane przez Skarb Państwa do sprzedaży udziały, zostały objęte przez dwa czołowe polskie banki oraz pracowników spółki. W 1997 roku Spółka z o.o. przekształciła się w Spółkę Akcyjną. W połowie lat 90. Centrozap zaczął budować własną grupę przemysłową, inwestując w pierwszej kolejności w odlewnie, a także w branże konstrukcji stalowych i usług przemysłowych. W 1999 roku strukturami Centrozapu wstrząsnęła afera związana z fikcyjnym pośrednictwem handlu programem komputerowym "Katia for Windows", zaś prezes Agencji Węgla i Stali, firmy, która w regionie zajmowała się handlem wierzytelnościami, był kluczową postacią w planie nielegalnego przejęcia Centrozapu. AWiS nie miał co prawda pieniędzy na przejęcie akcji Centrozapu, ale poprzez podstawioną, a kontrolowaną przez siebie firmę Kolshand, chciał odkupić od Węglozbytu warte ponad 10 mln złotych wierzytelności Huty Katowice i sprzedać je Centrozapowi. Kolshand otrzymał wierzytelności i sprzedał Centrozapowi, zaś pieniądze trafiły na konto III NFI. Nieco później Centrozap musiał wypłacić Węglozbytowi następne 10 mln złotych, z tytułu udzielonych wcześniej gwarancji. Z początkiem 2000 roku zmieniono zarząd Centrozapu, co zapobiegło przejęciu pakietu większościowego przez AWiS, zaś aresztowanym prezesom prokuratura zarzuciła oszustwa i niegospodarność. Centrozap nadal posiada ustalone miejsce w polskiej i europejskiej gospodarce. Utrzymuje ścisłe kontakty z wieloma przedsiębiorstwami, zwłaszcza w branży hutniczej i odlewniczej oraz producentami maszyn i urządzeń. Jako strategię spółki przyjęto odbudowę jej wartości. Planowane jest głosowanie wierzycieli nad umorzeniem 40% wierzytelności oraz konwersję 60% wierzytelności na akcje serii C, a także utworzenie Spółki rezerw na kwotę 176 555,6 tys. złotych.
- Eksport stanowi nasz priorytet, dzięki czemu współpracujące z nami zakłady będą zadowolone - powiedział podczas konferencji Ireneusz Król, prezes Centrozap SA. - W najbliższym czasie zakładamy ponadto zakończenie postępowania w sprawie zaległości podatkowych. Efektem końcowym będzie zamierzone uzyskanie dodatniego wyniku finansowego netto za rok 2001.
(MK)

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP