Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ceny energii: zmienność i szok

Autor: Dariusz Ciepiela
18-09-2010 00:00

Nie ma dobrych prognoz dla odbiorców energii. Bliska perspektywa to zmienność i trudne do przewidzenia fluktuacje cen. Za dwa-trzy lata przyjdzie czas znacznych wzrostów cen energii.

Ceny energii dla odbiorców przemysłowych w latach 2007-09 wzrosły ok. 60-70 proc. - To był efekt konsolidacji i umocnienia przedsiębiorstw energetycznych bez zapewnienia elementów tonujących wzrosty cen energii - komentuje Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej Gazu, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną i pomiarami w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław.
Wzrost cen energii w Polsce prowadzi do tego, że różnice w cenach energii pomiędzy Polską a krajami z nią sąsiadującymi systematycznie się zmniejszają.

- W 2008 r. różnice cen pomiędzy Polską a Niemcami były znacznie większe niż obecnie. W Niemczech za energię płacono wówczas ok. 90 euro, a w Polsce ok. 65 euro. W 2010 r. te różnice są już znacznie mniejsze i wynoszą zaledwie kilka euro - mówi Katarzyna Rozenfeld, dyrektor zarządzająca Vattenfall Energy Trading.

Marek Krzysteczko, dyrektor handlowy w Vattenfall Energy Trading, przypomina, że ceny spotowe na rynku niemieckim w roku 2008 były zdecydowanie wyższe niż na rynku polskim, różnica w dostawie bazowej wyniosła powyżej 10 euro. Natomiast rok później ceny już mniej więcej się wyrównały. Co prawda różniły się w poszczególnych miesiącach, ale średnioroczne ceny były niemal takie same. Z kolei w okresie pierwszych sześciu miesięcy roku 2010 średnia cena spot energii elektrycznej w Polsce (TGE) była już wyższa o ok. pięć euro w porównaniu z analogicznym okresem i ceną odnotowaną w Niemczech (EPEX Spot).

Krzysteczko podkreśla, że istnieją wyraźne różnice w strukturze cenowej pomiędzy rynkiem polskim a niemieckim. W Niemczech ceny energii w godzinach szczytowych są o około 40 proc. wyższe od cen w godzinach pozaszczytowych. W Polsce relacja ta jest bardziej płaska i wynosi około 20 proc., co wynika z faktu, że mamy niemal monolityczną, opartą na elektrowniach węglowych strukturę wytwarzania energii.

Ceny szczytowe na rynku krajowym są niższe niż w krajach sąsiednich, pozaszczytowe z kolei - zdecydowanie wyższe.

Taka sytuacja powinna się utrzymywać w najbliższej przyszłości.

Porównując ceny polskie z innymi rynkami, pamiętajmy, że jesteśmy jedynym rynkiem w regionie wycenianym w walucie krajowej. Wahania kursowe w znacznym stopniu mogą, nawet w krótkim okresie, wpłynąć na wysokość spreadu Polska- Niemcy. Taką sytuację można było zaobserwować ostatnio, gdy kurs euro wzrósł do 4,20, co wyraźnie przyczyniło się do zwiększenia różnicy bazowego kontraktu forward z dostawą w 2011 roku do 8 euro.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP