Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ceny stali: zmienność staje się normą

Autor: Renata Dudała
31-05-2011 00:00
Ceny stali: zmienność staje się normą
Średnie ceny* wyrobów stalowych (w zł)

Ceny stali są ostatnio niestabilne, jak ceny cukru w supermarkecie. Producenci, dystrybutorzy i odbiorcy będą się musieli szybko przyzwyczaić do wahań na rynku surowców.

Huśtawka cenowa, jaką ostatnio obserwujemy, to efekt kilku czynników. Najważniejszy to stosunkowo długi czas reakcji hut na zmienne zapotrzebowanie rynku. Gdy rośnie, a producenci nie dają rady go zaspokoić, ceny zaczynają się piąć w górę. Rozwiązaniem staje się import, tym bardziej że ceny wyrobów zagranicznych mogą być niższe od krajowych.
Problemy sprawia także brak równowagi na rynku surowców. Zarówno producenci, jak i dystrybutorzy zwracają uwagę na sposób ich kontraktowania. W ostatnich latach stosowano roczne kontraktowanie. W ubiegłym roku zmieniono je na kwartalne, natomiast teraz mówi się o miesięcznym.

Zdaniem ekspertów, te zmiany następują za szybko, nie dają szansy rynkowi na dostosowanie się do nowych warunków. W konsekwencji huty są narażone na większe wahania kosztów produkcji. To się z kolei musi odbić na niestabilności cen dla odbiorców.

Swoje robi także sytuacja na świecie od kryzysu z lat 2007-09 zaczynając, na tegorocznym zamieszaniu w A fryce Północnej kończąc.

Duża amplituda

Rynek stali zaczął się zmieniać już kilka lat przed kryzysem. W 2004 r. ceny surowców i wyrobów stalowych poszybowały w górę o 60-70 proc. Popyt rósł lawinowo na skutek zapotrzebowania Chin, dobrej koniunktury w gospodarce europejskiej i światowej oraz przystąpienia Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej. Istotną rolę odegrało także wprowadzenie kontyngentów na import wyrobów stalowych z U krainy i Rosji. Jednak już czwarty kwartał 2004 r. przyniósł pierwsze oznaki zbliżającego się pogorszenia światowej koniunktury. Potwierdziły to dane z 2005 r. Największe spadki pod względem poziomu produkcji stali nastąpiły w E uropie Środkowej. Jednocześnie zarysowała się bardzo duża amplituda zmian cen, zarówno wzrostów, jak i spadków. I tak już zostało.

Obecnie w zakresie cen na rynku dystrybucji wyrobów stalowych obserwujemy niewielki trend spadkowy.

Podwyżki z końca ubiegłego roku się nie utrzymały, bo przekonanie o zbliżającym się wzroście popytu okazało się mylne. Rozpoczęcie wiosną sezonu budowlanego nie odnalazło odzwierciedlenia w większych zamówieniach na pręty, profile czy blachy. Zdaniem dystrybutorów, jest to jeszcze pokłosie kryzysu. Wprawdzie hutnictwo najgorsze ma już za sobą, jednak do czasów koniunktury na stal wciąż daleko. Ponadto mamy inflację.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

Średnie ceny* wyrobów stalowych (w zł)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP